خانه > شاعران و نویسندگان - Helbestvan û Nûser > نقدی بر مقاله جعفرقلی / جعفرقلی اهل گوگان نبود!

نقدی بر مقاله جعفرقلی / جعفرقلی اهل گوگان نبود!

نقدی بر مقاله جعفرقلی / به قلم محمد دولتپوردر خصوص نوشته شادروز امانی در خصوص معرفی ملک الشعرای کرمانج جعفرقلی زنگلی و نشر اون از کانال تاریخ شفاهی، ضمن تقدیر و سپاس از عنایت نویسنده و معرفی این شاعر و عارف و موسیقیدان کرد به جامعه ادب و هنر به استحضار می رساند که ایراد و نقدی بر زادگاه و هویت این شاعر گمنام کرمانج وارده اولا باید اصلاح و.رسالت حق مطلب از اندوخته هاو غنای فرهنگی و تاریخی هر ایل، طایفه، قومیت، ملت، ادا گردد،
اولا از بزرگان و عوام اگه سوال شود جعفرقلی اهل کجا بوده بی  شک خواهند گفت از ایل زنگلانلو که در درگز بودند.
دوما، وصفیات و تعلق خاطر جعفرقلی از اشعارش آشکار است که بیشتر در مورد درگز یا همان محمد آباد -ممه آوات- بوده ثانیا،  در کجایی قوچان بخصوص حوزه گوگان نام ایل زنگلانلو یا خود ایل زنگلانلو وجود خارجی داشته که ما از اون بی خبریم.

راهنمایی و بررسی و مستندات!

دوستان پژوهشگر که تاکنون تلاشی برای شناساندن این شاعر و مفاخر،، کرد  ،،  کرده اند یا بعضا به عمد و از روی سیاست یا سهوا و بدلیل عدم اطلاع از جغرافیایی مکان و اسامی روستا ها این نسبت را از کوکان و کبکان درگز گرفته و به گوگان داده اند که بنظر حقیر بدلایل مذکور و بسیار دیگری این اشتباه فاحش صورت گرفته .
همه بهتر می دونیم روستای کوکان یا امروزه کبکان درگز از روستای مهم نه تنها درگز بلکه کرد نشین خراسان است و در هر سفرنامه ای که ورق بزنی اسمی از این روستا برده شده اما اهمیت این روستا :

۱_ در حاشیه رودخانه پر آب دربندی – میاب شکل گرفته که بستر تمدنهای قدیمی است که بقایای از دوران تاریخی – اسلامی در آن وجود دارد که امروزه مسکن کردها ست
۲- این روستا.زادگاه نادرشاه افشار و خاندانش بقول میرزا مهدیخان استرابادی، امامقلى عفشار هفشار یا افشار که پوستین دوزی می کرده،  می باشد، و هنوز بقایا و برج های قدیمی و محل اسکان مردم روستا پابرجاست.
۳- بدلیل سوق الجیشی و اینکه شاهرگ حیاتی جاده ابریشم از دشت خاوران به خبوشان – توس- نیشابور….  بوده اهمیت داشته و در دوره اخیر یکی از پادگانها و ساخلوهای مهم ججوخان سردار نامی و وطن پرست کرد بوده که هنوز بقایا این دژ بر روی تپه حاشیه رودخانه مشخص است
این روستا اولین روستا مهم و با نام ورسم منطقه است که به  روستای زنگلانلو نزدیک و از طریق دره دو آبی و راه مال رو،  الله اکبر بهم متصل می شوند!

۴- علاوه بر سابقه یکجانشینی و نقش اون در تحولات سیاسی منطقه از حیث گردشگری، چشم اندازهای طبیعی و قلل مرتفع و دره های پر آب و مشجر و مصفای   کماس و هزارمسجد حایز اهمیت و فوق العاده می باشد! و در فصل ییلاقات همه پژوهشگران مطلعند که اکثر ایلهای عشایری از منطقه درگز وارد این دره یعنی کبکان – دربندی – تا رشتخوار می شدند!

اما اصل مطلب و هدف ارتباطی با موضوع مورد بحث و نقد اینست به نظر بنده پا این شاعر اصلا به گوگان نخورده چرا
چون شاعر جعفر اصلا قوم و خویشی و طایفه ای در گوگان نداشته تا امیدی برای سپری کردن ایام در آنجا داشته باشه ولی کو کان یا کبکان  منطقه لاین چرا، بقول بزرگان منطقه،،  جعفرقلی اکثر عمر خود را در کوکان رد کرد،،
دیگه اینکه سابقه و شهرت گوگان همچون کوکان نیست با توجه به اینکه سابقه یکجانشینی در این روستا در سالهای اخیر بوده مهمتر از همه چیز ، مکان و محل قبر این شاعر است که  اولا پرت از قبرستان قدیمی روستاست، دوما در داخل دره و مسیر سیل و مسیل های آبگیر است که پر از سنگ و شن است کدام انسان عاقل و مسلمانی جنازه و قبر یه مرده را در مسیر سیل و آبراه های قرار میده!

اما بقول بزرگان منطقه و آقای مرحوم  برات سامی که یکی از معتمدین و منابع تحقیق کتاب دیوان جعفرقلی آقای کلیم….  توحدی بوده بارها محل مرگ جعفرقلی را کوکان ذکر کرده و این منطقی است و بنده نیز تا جای که تخصص و وظیفه این جانب بوده محل این دفنیات اموات  را پیدا کردم ولی مستلزم مستندات و اقوال بیشتر است،
در پایان از کلیه عزیزان که به معرفی مشاهیر و مفاخر می پردازند بویژه مفاخر کرد، کمال تشکر وآرزوی موفقیت دارم و امید که همه با صداقت و تلاش در راه تحقیق و پژوهش حق مطلب را ادا کنیم و موجبات بالندگی و رشد این ملتها و اقوام را در دهکده جهانی و سهم آنها در نشر و تکوین علوم و ادب مشخص و  فراهم نمایم.

ارادتمند شما – محمد دولت پور – فروردین ۹۵

 1. حامد پوراحمدی
  ۱۶ آذر ۱۳۹۵ در ۲۱:۰۸ | #1

  سلام و درود بر تمام عزیزان
  در مورد مقاله فوق باید خدمت نویسنده عزیز عرض کنم که موضوع مورد بحث جنابعالی بر سر محل دفن این شاعر و عارف نامدار است یا محل تولد؟
  همانطور که در کتاب استاد توحدی هم عنوان شده روستای گوگانلو در شهرستان قوچان محل تولد این شاعر بوده و البته که هنوز محل دفن و زمان فوت این شاعر مشخص نشده و اصلا کسی از تاریخ و محل فوت جعفرقلی آگاه نبوده و نیست.
  مطلب دوم :
  شما در مطلب خود اشاره ای مفصل به روستای کوکان و یا کبکان درگز داشته اید و از محاسن و موقعیت جغرافیایی خاص آن صحبت کرده اید که مطرح کردن این موضع این سوال را به ذهن انسان میرساند که آیا

  شاعری چون جعفرقلی و یا هر شاعر دیگر و نامداری نمیتواند در روستایی گم نام به دنیا بیاید؟!

  آیا شرط اصلی در به دنیا آمدن افراد نامدار محل زندگی آنهاست؟

  و به نظر جنابعالی چون کبکان نامی پرآوازه داشته دلیل محکمی بر این ادعاست؟!

  در ضمن همانطور که همه ما میدانیم محل زندگی قدیم افراد روستای گوگانلو در شهرستان قوچان همان دره ای است که اکنون به اجاق جعفر معروف شده، چیزی که در نگاه اول هم مشخص است اینست که در ایام گذشته مردم در آن منطقه زندگی می کردند و حتی شما در نزدیکی محل اجاق یک امامزاده را میبینید که مردم روستا به زیارت آن می روند، البته امامزاده که نمیشود گفت ولی مطمئنا آرامگاه مردی عارف و وارسته بوده
  آنوقت شما ادعا میکنید که آنجا محل سیلاب بوده و جای زندگی کردن نیست؟!!!

  نمیشود از این موضوع گذر کرد و آن را نادیده گرفت، آنهم اشارات جعفرقلی در اشعارش به منطقه درگز بوده.
  اما چیزی که تاحدودی میشود حدث زد اینست که احتمالا جعفرقلی در یکی از دره ها و کوههای اطراف درگز به فوت رسیده باشد و احتمال اینکه از کوه و یا دره ای پرت شده باشد بسیار زیاد است.

  تمام این مطالب به کنار

  اصلا اینکه بگوییم جعفرقلی اهل کجا بوده و یا در کجا فوت کرده چه دردی را دوا میکند؟!
  باید از خود بپرسیم که برای شناساندن آن به نسل امروز چه کرده ایم؟ آیا توانسته ایم حداقل اهمیت و تاثیر شعر او در موسیقی مقامی خراسان را به دیگران نشان بدهیم؟
  تاکنون چند مقاله در مورد ایشان نوشته ایم که حداقل مردم فارس زبان منطقه هم با شعر و محتوای اشعار این عزیز آشنا شوند؟؟
  آیا سعی کرده ایم که مردم کورد دیگر نقاط جهان هم با شعر او آشنا شوند؟

  لطفا بجای اینکه هر روز دم ازین بزنیم که جعفر اهل درگز بوده و یا قوچان بیشتر به شناساندن او به دیگر فکر کنیم.

  با تشکر – حامد پوراحمدی

برگه نظرات
1 2 33723