خانه > آهنگ - Heng هه‌نگ > آلبوم رقصهای شمال خراسان (کردی کرمانجی)

آلبوم رقصهای شمال خراسان (کردی کرمانجی)

آلبوم رقص های شمال خراسان کاری از محصولات موسسه ی فرهنگی و هنری ماهور می باشد و توسط هنرمندان زیر از منطقه ی نیشابور و سبزوار اجرا شده است:

سرنا: حشمت سعادتی، قشمه: محمد‌عاشق قره‌خانی، خواننده: عبدالعلی دامنجانی، دهل٬ کمانچه: قربان باقری

گردآوری و تحقیق: منصوره ثابت‌زاده

آهنگ های این مجموعه عبارتند از:

آقام حنا می بنده، آلاگوز، اصغر جان، امشب حنا می بندیم، بازی های قرسه ای (قشمه و دهل)، بازی های قرسه ای (سرنا و دهل)، باسکه و سماغ، جان مه، داماد لباس می پوشه، دوچوبه، لارک (لارکێ جان) (مشاهده ی متن آهنگ و دانلود)، لای لای گل باغم، ماد(ت) ماتی، مجسمه، مگری مگری

برای دانلود تمام آهنگ ها کلیک کنید

بیوگرافی هنرمندان این مجموعه را در ادامه مطلب ببینید    

بیوگرافی هنرمندان این آلبوم:

حشمت سعادتى

به سال ۱۳۲۳ در خانواده‏ اى موسیقی ‏دان در روستاى ظلم ‏آباد از توابع سبزوار به ‏دنیا آمد. پدرش امان‏ اللَّه سرنا و دوزَله می ‏نواخت. جد پدرى ‏اش خداداد از سرنا و دهل ‏نوازان بزرگ کرمانج به ‏شمار می ‏آمد. عمو و پسرعموهاى او همگى سرنا و دوزَله می ‏نواختند. خاندان مادری اش نیز همه اهل موسیقى بوده ‏اند. دایی ‏اش شیرمحمد قره‏ خانى بزرگ‏ترین دوزَله ‏نواز معاصر کرمانج است. پسردایی ‏اش محمدعاشیق قره‏ خانى از دوزَله ‏نوازان بنام است که در همین مجموعه قُشمه نواخته و دایى دیگرش امیرخان دهل ‏نواز بزرگى بود.
حشمت نوازندگى را با «تک نى» در خردسالى آغاز کرد و در دوازده ‏سالگى به تشویق پسرعمویش بهادرخان در یک عروسى دوزَله نواخت و پس از آن همواره با وى به مجالس سرور مردم کرمانج دعوت شد. او بهادرخان را استاد خود خطاب می ‏کند و از محضر نصراللَّه عاشق و کلبا (کربلایى) برات‏على نیز بهره‏ ها برده است که از نوازندگان مشهور کرمانج ‏اند.
نخستین اثر هنرى او سرنانوازى مقام‏هاى جشن‏ها (این مجموعه) است. شرکت در جشنواره‏هاى سرخس، مشهد، چناران و تهران از فعالیت‏هاى دیگر سعادتی ا‏ست. او امروزه از نوازندگان بزرگ سرنا و دوزله‏ ى کرمانجى در خراسان به ‏شمار می ‏رود و مانند پدرش در اجراى بازی ‏هاى کرمانجى و دهل‏ن وازى از بیهق تا نیشابور زبانزد همگان است.

محمدعاشیق قره‏ خانى

محمد مشهور به عاشیق قره‏خانى متولد ۱۳۳۰ روستاى ظلم ‏آباد از خاندان قره‏خانی ‏هاى موسیقی ‏دان است که در حیات موسیقى مقامى کرمانجى تأثیر بسزایى داشته ‏اند. شیرمحمد قره‏خانى، پدر محمد، امروز نیز از دوزَله و دهل‏نوازان بنام است. خاندان پدرى‏اش همه اهل موسیقى بوده‏ اند. پسرعمه ‏اش حشمت سعادتى از سرنانوازان به‏ نام کرمانج است. هنر دوزَله ‏نوازى نزد محمدعاشیق قره‏خانى سبک خاصى دارد که از پدرش شیرمحمد به او رسیده است اما خود اذعان می ‏دارد که نه‏ تنها او بلکه دیگر نوازندگان دوزَله به لحاظ فن و هنر دوزَله ‏نوازى و تکنیک‏هاى خاص به پاى شیرمحمد نمی ‏رسند. جلیل، پسر او، که دوازده سال دارد دهل می ‏نوازد و برادرش دهل و دوزَله ‏نواز است. محمدعاشیق قره‏خانى اولین اثر هنری ‏اش را در کاست رقص‏هاى محلى کرمانج (سال ۷۵) با نواختن دوزَله و دهل (این مجموعه) ارائه کرده است. وى به همراه حشمت سعادتى در برخى از جشنواره‏ هاى محلى شرکت داشته و دوزَله نواخته است.

قربان باقرى

فرزند محمدکریم باقرى متولد ۱۳۵۴ روستاى ظلم ‏آباد است. خاندان باقرى همه موسیقی ‏دان‏اند و در نواختن سرنا و دوزَله و دهل و کمانچه مهارت زیادى دارند. قربان کمانچه ‏نوازى را از برادرش عین‏اله باقرى که به حق در موسیقى کرمانجى کم‏تر همتا دارد آموخت و در نواختن دهل و دوزَله و آواز دستى پیدا کرد.
فعالیت هنرى قربان با نواختن در مجموعه ‏ى معرفى «موسیقى محلى خراسان» آغاز شد که در سال ۱۳۷۵ توسط انجمن موسیقى ایران منتشر شد. دومین اثر هنرى قربان کمانچه‏ نوازى و دهل نوازى در کاست رقص‏هاى محلى کرمانج است. این هنرمند به همراه پدر و برادرانش اینک در ظلم ‏آباد ساکن ‏اند و در مراسم شادى و سرور اطراف قوچان و سبزوار و نیشابور به هنرنمایى می ‏پردازند. شرکت در چند جشنواره از دیگر فعالیت‏هاى وى است.

عبدالعلى دامنجانى

از هنرمندان جلگه‏ ى ماروس، روستاى بجنو (بین قوچان و نیشابور)، در سال ۱۳۳۶ به دنیا آمده است. صداى گرم و گیراى او که با سوز و گدازى درونى همراه است همه را تحت تأثیر قرار می ‏دهد. مادرش فاطمه عمارلو که از خوانندگى بهره ‏اى داشت در رشد و تعالى هنرى او مؤثر واقع شده است. استادان او فیض‏اله عاشق و حسن قره‏خانى (استاد استادش) از بزرگ‏ترین استادان موسیقى کرمانج و اهل ظلم ‏آبادند.
عبدالعلى بجز هنر خوانندگى، دوزَله و دهل نیز می ‏نوازد و بازیگر قابلی ‏ست. اولین فعالیت هنرى رسمى او خوانندگى و اجراى بازى با اسب (نفر دوم) در برنامه‏ ى نوروزىِ «روز نوروز» بود که در سال ۱۳۷۴ از شبکه ‏ى دوم سیما پخش شد. دیگر هنرنمایى او در برنامه‏ ى «تُرقه» بود که در سال ۱۳۷۵ (شبکه‏ ى دوم سیما) به معرفى هنرمندان محلى اختصاص داشت. عبدالعلى در بخش کرمانجى این برنامه چند آهنگ کرمانجى را به‏ خوبى اجرا کرد. سومین اثر هنرى ‏اش اجراى آهنگ‏هاى مراسم جشن و سرور در کاست «رقص‏هاى کرمانج» (این مجموعه) است. شرکت در جشنواره‏ه اى منطقه اى از دیگر فعالیت‏هاى عبدالعلى دامنجانی ‏ست.

تاریخ انتشار این آلبوم: [۱۷/۰۷/۱۳۸۲]

 1. ۲۰ دی ۱۳۹۱ در ۱۶:۵۰ | #1

  خوشحالم که با این سایت آشنا شدم. خدا قوت
  برای تهیه البوم در مشهد از چه راهی باید اقدام کرد؟

 2. محمود
  ۸ دی ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۸ | #3

  با سلام ، من ساکن خراسان مرکزیم اما واقعا عاشق آهنگ ها و رقص های زیبای کرمانجی هستم چند مورد را ازسایت وزین شما دانلود کردم خواهشی داشتم اگر حمل بر زیاده خواهی نشود اگر ممکن شود که آخرین و جدید ترین موردها و آهنگ ها را به ایمیل طرفداراتون ارسال می فرمودید واقعا جای سپاس و قدردانی داشت . بازهم از شما و زحماتتون تشکر می کنم.

 3. محمد عارف
  ۴ دی ۱۳۹۱ در ۰۷:۰۷ | #4

  سلام خسته نباشیدتشکر میکنم از سایت الله مزار استفاده زیادبردیم از
  مطالب شما انشاالله همیشه موفق باشید

 4. ناصر
  ۱ دی ۱۳۹۱ در ۰۱:۵۹ | #5

  اززحمات شما تشکر می کنم واقعا سایت خوبیه ممنون

 5. ۴ مهر ۱۳۹۱ در ۰۲:۱۳ | #6

  سپاس مال ئاوا. به ره مندوم .

 6. ۳ مهر ۱۳۹۱ در ۱۳:۴۷ | #7

  سلام عزیز برادر
  درود.بسیار زیبا بود.
  دست مریزاد