خانه > عمومی > وزیر کشور ، زبان مادری اش کردی کرمانجی را پاس داشت

وزیر کشور ، زبان مادری اش کردی کرمانجی را پاس داشت

untitledوزیر کشور در مراسم تودیع و معارفه استاندار کردستان: من خود کُرد هستم/ فرقی بین اقوام و نژادهای ایرانی در کشور وجود ندارد وزیر کشور در مراسم تودیع و معارفه استاندار کردستان:

من خود کُرد هستم/ فرقی بین اقوام و نژادهای ایرانی در کشور وجود ندارد
سنندج- وزیر کشور دولت روحانی در مراسم تودیع و معارفه استاندار کردستان با اشاره به اینکه خود وی از کردهای خراسان است؛ گفت:فرقی بین اقوام و نژادهای ایرانی در کشور وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار کردپرس؛ دکتر عبدالرضا رحمان فضلی که امروز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه استاندار کردستان در سنندج سخنرانی می کرد؛ گفت:  انشاءالله با برنامه های دولت تدبیر و امید شاهد اقتدار اسلام و انقلاب و سربلندی کشور و کردستان عزیز باشیم.
فضلی افزود: مردم صاحبان اصلی انقلاب اسلامی هستند و هیچ فرقی بین اقوام و نژادهای ایرانی در کشور وجود ندارد و این مجموعه اقوام و نژادها هستند که مردمان ایران اسلامی را تشکیل داده اند و این تنوع قومیتی برای ما حسن است چون موجب اقتدار و عزت ایران شده است.
وزیر کشور با زبان کُردی کرمانجی و با لهجه ی کردهای شمال خراسان سلام آقای روحانی و دولت تدبیر و امید را خطاب به مردم کردستان قرائت کرد و گفت: من خود کُرد هستم و کردها را شایسته و خادم اسلام و انقلاب دانسته و می دانم و دولت تدبیر و امید برای اقتدار ایران اسلامی و این ارزش ها برنامه های ارزشمندی دارد و تحقق وعده های دولت از اهم این برنامه هاست.
وی گفت: ما با وجود اقوامی مانند کُردها راسخ و مقاوم و سربلندیم و جلو می رویم .هیچ قومی نمی تواند ادعا کند که به اندازه کردستان در جنگ و سختی ها از خود مقاومت نشان داده و هیچ قومی به اندازه کردها برای انقلاب دلسوزی و رنج ندیده و رنج همه ی اقوام ایرانی بوده است که جمهوری اسلامی را به عزت رسانده است و به قول فرمایش رهبری استان کردستان یک استان فرهنگی است و زبان کردی یک سرمایه ملی است.دولت تدبیر و امید نیز معتقد است که رفاه و پیشرفت حق مردم کردستان است و ادبیات و موسیقی غنی کردستان باید بیشتر به مردم ایران شناسانده شود.
رحمانی فضلی افزود: کردستان بر گردن ایران حق دارد و باید مشکلات آن رفع شود و پیشرفت و توسعه به این خطه از کشور راه یابد.
وی درباره عدم انتخاب استاندار بومی برای کردستان گفت: استاندار بومی حق مسلم مردم کردستان است اما گزینه ی بومی که بتواند این مهم را تحقق بخشد و تجربه لازم را داشته باشد را نیافتیم و ما بر این نظر بودیم کسی استاندار کردستان شود که بتواند برنامه ها ی دولت تدبیر و امید و آنچه برای کردستان مفید است را اجرائی کند.
وزیر کشور دولت روحانی در خصوص آقای زاهدی استاندار جدید کردستان گفت: آقای زاهدی از انجائی که فردی با تجریه و با توان و مناسب بود وی را برای آبادانی کردستان فرستادیم اما از نیروهای بومی در داخل استان کردستان و در سطح مدیریت های کشوری استفاده خواهیم کرد .
وی در خصوص برنامه های دولت تدبیر و امید گفت: اعتدال طریقت ماست و با پیروی از شرع و اخلاق و دینمان برای یکسانی و برابری و پیشرفت از ان بهره می گیریم. ما هر چه ضربه خورده ایم از افراط و افراطی گری بوده است.ما از کسانی که خشونت را سرلوحه قرار داده اند بسیار ضربه خورده ایم و باید اعتدال را نهادینه کنیم.
رحمانی فضلی با اشاره اولویت های کاری دولت گفت: مردم داری از اولویت های ماست و ثابت شده است که هر وقت از مردم فاصله گرفته ایم از موفیقت دور افتاده ایم ما باید مردم را در کارها مشارکت دهیم.عدالت اولویت بعدی ماست که معتقدیم بر اساس قانون اساسی آن را رعایت کنیم.درستکاری ، پاکی و اخلاق مداری در مدیریت برای ما بسیار مهم است مدیری که درستکار و پاک و اخلاق مدار نباشد در دولت روحانی جائی ندارد.
وی در پایان افزود: ما دارای برنامه های ویژه برای استفاده از ظرفیت انسانی, منابع طبیعی و کشاورزی هستیم و شخصا به عنوان مشاور استاندار موارد و برنامه های ویژه کردستان را پیگیری می کنم.

کد مطلب: 54672  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۹/۱۸  |  ساعت: ۱۱ : ۳۰

منبع : کرد پرس

  1. م.الف
    ۲۹ دی ۱۳۹۵ در ۰۱:۴۳ | #1

    درجواب اقای شیروانلی باید عرض کنم که روستای ابیورد که زادگاه نادرشاه بوده همه کرمانج زبانند.چون زبان رسمی آن زمان زبان ترکی بوده اورا ترکها به خود نسبت میدهند.

  2. mohamadreza
    ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ در ۱۹:۱۱ | #2

    yeki az aghayoon goftan torkha too khorasan kurdi balad hastan hamegi va doctor fazli ham az un afrade.doost khub inghade tavahom nazanid , dorugh harf nazanid.be jorat mitunam behet begam az har 100 ta kurd 90 nafar turki midune be khater husho zekavati ke daran ama az har 100 nafar turk shayad 5 nafar ham kurdi balad nabashan.in mozu ro motmaenam ke hamegi shoma doostan midunid.shoma az un daste az turkhaei hastin ke dar saale 1320 ke artesh rus vared iran shod be quchan resid jelo paye sarbazashun gol mirikhtin,malume shojaate kurd baraye shoma sangin hast va tavahom bezane shoma ro.

برگه نظرات
1 2 3 4 24309