خانه > روستاها و شهرها - Gund û Bajar, طبیعت - Xweza - خوه‌زا > روستای شیخ امیرانلو SHLKH-AMIRANLU شیروان

روستای شیخ امیرانلو SHLKH-AMIRANLU شیروان

روستای شیخ امیرانلو SHLKH-AMIRANLU

     شیخ امیرانلو در فاصله 40 کیلومتری شمال شیروان قرار دارد که در برگیرنده آبادی‌ها وروستای چالکانلو، فاضل. قوردانلو علیا وسفلاست. قوردانلو نسبت به دیگر آبادی‌ها از جمعیت بیشتری برخوردار است. شیخ امیر[1][1] از طرف شمال به کوه گچ ودوله دانلو واز جنوب به روستای برزو واز شرق به پتله‌گاه ودوآب واز غرب به روستای گوگلی محدود می‌گردد. جمعیت قودانلوعلیا .سفلا 537 نفر، فاضل 94 نفروچالکانلو170 نفر است که تماماً به زبان کردی کرمانجی تکلم می‌کنند. این آبادی‌ها در داخل دره قرار گرفته‌اند ورود‌خانه‌های پر آبی از کوه‌های شمشیرگیر، گنج خور وگلیل به نام رود دوآب ورود کوسه از مجاور یا وسط این آباد‌ی‌ها عبور می‌کند وهمچنین چشمه‌سار‌های: گر‌آو وچلکان(چهل‌چشمه) دره شیخ امیر را بسیارسر‌سبزوپردرخت نموده است. ضمن این که این منطقه یکی از حوضه‌های آبریز مهم ناحیه شیروان می‌باشد واخیراً مقدمات سدی نیز در محل فراهم شده است.

مردم شیخ امیر از نژاد اصیل ایل چشمگزک هستند ووجه تسمیه آن هم به دلیل‌این‌که امیرشیخ‌حسن مدتی‌ایلخانی‌اکراد‌چشمگزک را به عهده داشته، این ایل منسوب به نام« امیر‌شیخ» می‌باشد، در مورد جد شیخ امیرانلویی‌ها می‌نویسد: در زمان شاه اسماعیل صفوی، حاجی رستم بیک شیخ امیرانلو نوه‌امیرشیخ‌حسن و فرزندسهراب‌بیگ درجنگ‌های متعددی‌که نموده- موفقیت وپیروزی‌های بسیاری کسب کرده است… یا پیر‌حسین‌بیگ شیخ امیرانلودر جنگیکه با نورعلی‌خلیفه سردارنامی شاه اسماعیل‌صفوی داشته، سر نورعلی خلیفه را از بدن جدا کرده وحکومت اکراد را در منطقه تثبیت کرده است[2][2]ودر زمان قاجاریه واوایل حکومت پهلوی نیز رؤسای بزرگ ایلات شمال خراسان مانند: شجاع‌الدوله‌ها حکام مقتر قوچان، ضغیم‌الملک‌ها حاکمان شیروان ومظفرالسلطنه‌ها حکام اسفراین همگی اهل شیخ امیرانلو بودند. مشاغل اصلی مردم دامداری وکشاورزی است. ییلاق دامداراندره‌های سرسبز امان‌الله، یان‌بلاغ، وگچ‌ دراطراف روستا وقشلاق آن‌ها نارلی ترکمن صحراست. پوشش گیاهی شیخ‌امیردارای درختان سروکوهی به صورت پراکنده‌ ومرتع دامی وانواع گیاهان خودرو‌طبی وخوراکی مانند: کاکوتی. هلز، سیوتالک، شویشک،سامی،زرشک. گون یکپایه.شقایق، درمنه ترکی، کنگر، قارچ خوراکی وچریش است. محصولات عمده آن شامل: فرآورده‌های دامی، گندم وجو، حبوبات‌وسردرختی وصنایع دستی آن قالیبافی می‌باشند. مردم شیخ امیرانلوافردادی فعال وزحمت‌کش ومتدین هستند. این روستا در حال حاضر دارای امکانات: راه‌شوشه، سرویس‌ایاب وذهاب، دبستان، حمام، مسجد، آسیاب، شرکت تعاونی وشورای ده می‌باشد. علی رزم آراءخواننده ونوازنده اصیل سرود‌های محلی رادیو مشهد هم اهل شیخ امیرانلو است.


موقعیت نسبی

     بجنورد از شمال با ترکمنستان و از شمال شرقی تا جنوب شرقی با شهرهای شیروان، قوچان، اسفراین و سبزوار همسایه است و از شمال غربی تا جنوب غربی به استان مازندران و استان سمنان محدود شده است. شهر بجنورد، اولین شهر خراسان و دروازه خراسان در شمال غرب است. این شهر بین کوه‌های کپه‌داغ در شمال و آلاداغ در جنوب قرار دارد و در جنوب غربی بجنورد، بعد از شکافی، کوه‌های گلی‌داغی قرار دارند. اکثر بلندیهای آلاداغ پوشیده از درختان سردسیر و جنگل‌زار است و جنگل‌های پراکنده دشت واقع در دامنه‌های غربی آلاداغ به طول تقریبی 70 کیلومتر از همه وسیع‌تر و مشهورتر می‌باشد. در زیر پای این ارتفاعات، جلگه‌های حاصل‌خیز بجنورد، گرمخان، شقان و مانه گسترده است.

     بدین ترتیب شهرستان بجنورد، از هر طرف دارای حصار طبیعی است و از یک جهت به دشت گرگان می‌خورد. ضمناً در شمال شهرستان،کشور ترکمنستان قرار دارد که در چند سالة اخیر از مجموعه کشورهای اتحاد جماهیر شوروی تجزیه شد و راههای ارتباطی بین کشور ایران و ترکمنستان  بار دیگر برقرار شد که این بر اهمّیت بجنورد می‌افزاید.

کتاب: بجنورد گذرگاه شمالی خراسان

احسان سیدی‌زاده ـ علی‌اکبر عباسیان

کتاب میراث سبز

[1][1] شیخ امیرانلو سابقاً یکی از دهستان‌های شهرستان شیروان بود که شامل روستا‌های: خد‌ر، قوردانلو علیا، قودانلو سفلا، برزو دوله دانلو، برج. گوگلی، بیک، چالکانلو، فاضل، تخته سو وآسیاب شیخ امیرانلو می‌شد که در تقسیمات جدید جزء دهستان تکمران شیوان محسوب می‌شود.

[2][2] دبار بکریه، تالیف اصفهانی

 منبع: http://resaco.ir/

 1. یوسفی مقدم
  ۸ بهمن ۱۳۹۵ در ۲۱:۵۰ | #1

  واقعا از حسن نظر شما متشکرم..مردمان شیخ امیر مردمانی بااصلت وغیور هستند

 2. از اهالی شیخ امیرانلو
  ۲۹ تیر ۱۳۹۵ در ۲۳:۴۰ | #2

  اززحمات شما متشکرم دررابطه باشهدای شیخ امیرانلو وآب وهوای این منطقه وسیب درختی شیخ امیرانلو بعنوان نگین شهرستان شیروان هم بنویسید

 3. ۷ تیر ۱۳۹۵ در ۱۸:۲۶ | #3

  ضمن تقدیر و تشکر از زحمات بی دریغ شما از محصولات روستای شیخ امیرانلو سیب بهاره شیخ امیرانلو می باشد که شهرت خاصی در نوع خودش در کل کشور دارد خواهشمند است این میوه با ارزش مختص شیخ امیرانلو را هم در لابه لای مطالب توصیفی خود از این قطعه از بهشت بگنجانید.”با ارزوی شادکامی”

 4. ناشناس
  ۷ تیر ۱۳۹۵ در ۱۸:۲۱ | #4

  ضمن تقدیر و تشکر از زحمات بی دریغ شما از محصولات روستای شیخ امیرانلو سیب بهاره شیخ امیرانلو می باشد که شهرت خاصی در نوع خودش در کل کشور دارد خواهشمند است این میوه با ارزش مختص شیخ امیرانلو را هم در لابه لای مطالب توصیفی خود از این قطعه از بهشت بگنجانید.”با ارزوی شادکامی”

 5. شرفنامه
  ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ در ۱۹:۵۹ | #5

  در کتاب شرفنامه نوشته شده نسب ایلات چشمگزک به ترکان سلجوقی می رسد