بایگانی

بایگانی فروردین

عشایر کرمانج در استان خراسان شمالی

۳ فروردین ۱۳۸۶ بدون دیدگاه

عشایر کرمانج در استان خراسان شمالی

کوچ نشینی عشایر کرمانج در شمال خراسان

عشایر کرمانج در استان خراسان شمالی

در استان خراسان شمالی پنج هزار خانوار عشایری با ‪ ۳۰هزار نفر جمعیت و ‪ ۹۰۰هزار راس دام مستقر هستند.

در استان خراسان شمالی حدود پنج هزار خانوار عشایر کرمانج  زبان با جمعیت تقریبی 40 ‪ هزار نفر متشکل از سه ایل بزرگ زعفرانلو، شادلو و کاوانلوئی هستند، ‪حدود 900هزار راس دام در اختیار دارند که در دو نوبت بهار و پاییز کوچ ییلاقی و قشلاقی خود را انجام می‌دهند.

همه ساله با آغاز فصل سرما کوچ پاییزه عشایر استان خراسان شمالی به سوی مناطق گرمسیری و قشلاق آغاز می شود. عشایر بهار و تابستان خود را در مناطق خوش آب و هوای دامنه کوههای شاه‌جهان، گلیل و سرانی شیروان، ارتفاعات فاروج، سالوک و آلاداغ سپری می‌کنند. با سرد شدن هوا عشایر کرمانجهای  این استان دامهای خود را به سوی مناطق گرمسیر قشلاقی  مانه‌وسملقان و بخشی از راز و جرگلان، جاجرم و کالیمانی و میاندشت اسفراین، مراوه‌تپه در استان گلستان کوچ می‌دهند. مدت زمان اقامت عشایر در نواحی قشلاقی استان که از اوایل آبان ماه آغاز می‌شود تا فروردین ماه سال آینده به طول می‌انجامد.  ایل راههای خراسان شمالی از سه ایل راه اصلی تشکیل شده که ایل راه شمالی آن شامل مسیر شمال شهرستانهای قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگلان و مراوه‌تپه است. ایل راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستانهای قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوری‌میدان و مراوه تپه است و ایل راه میانی از قوچان تا مانه‌وسملقان در اطراف رودخانه اترک و کالیمانی و مراوه‌تپه است.

ادامه ی نوشته

روزها و مکان های برگزاری کشتی باچوخه شیروان

۲۹ اسفند ۱۳۸۵ بدون دیدگاه

روزها و مکان های برگزاری کشتی باچوخه شیروان

1-     عید نوروز

2-     عید فطر

3-     اعیاد دینی

4-      عروسی ها

5-      در مراسم یاور

6-      میلاد امام علی (ع)

7-      تاجگذاری پادشاهان

ادامه ی نوشته

آثار‭ ‬هنرمند‭ ‬قوچاني‭ ‬به‭ ‬جشنواره‭ ‬عکس‭ ‬بين المللي‭ ‬راه‭ ‬يافت

۲۰ اسفند ۱۳۸۵ بدون دیدگاه
؛آثار‭ ‬هنرمند‭ ‬قوچاني‭ ‬به‭ ‬جشنواره‭ ‬عکس‭ ‬بين المللي‭ ‬راه‭ ‬يافت
خراسان رضوي – مورخ یکشنبه 1385/12/20 شماره انتشار 16655

؛ايشان زاده-آثار‭ ‬عکاسي‭ ‬حامد‭ ‬نيرومند‭ ‬از‭ ‬هنرمندان‭ ‬جوان‭ ‬قوچان‭ ‬به‭ ‬جشنواره‭ ‬عکس‭ ‬بين المللي‭ ‬راه‭ ‬يافت.مسئول‭ ‬کانون‭ ‬هنر‭ ‬قوچان‭ ‬گفت‮:‬‭ ‬آثار‭ ‬برجسته‭ ‬اين‭ ‬هنرمند‭ ‬در‭ ‬سالن‭ ‬ميتلند‭ ‬استراليا،‭ ‬نمايشگاه‭ ‬عکس‭ ‬پيساک‭ ‬سايز‭ ‬فرانسه‭ ‬و‭ ‬جشنواره‭ ‬مونويال‭ ‬لوکزامبورگ‭ ‬به‭ ‬معرض‭ ‬نمايش‭ ‬درآمد‭ ‬و‭ ‬مورد‭ ‬توجه‭ ‬قرار‭ ‬گرفت‮.‬

حميد‭ ‬ضيايي‭ ‬افزود‮:‬‭ ‬اين‭ ‬هنرمند‭ ‬مقام‭ ‬اول‭ ‬جشنوارهمدار‭ ‬نور‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬خود‭ ‬اختصاص‭ ‬داده‭ ‬و‭ ‬تاکنون‭ ‬موفقيت هايي‭ ‬ديگر‭ ‬چون‭ ‬کسب‭ ‬مقام‭ ‬اول‭ ‬جشنواره‭ ‬رشد،مقام‭ ‬اول‭ ‬جشنواره‭ ‬دو‭ ‬سالانه‭ ‬کشور‭ ‬و‭ ‬کسب‭ ‬مقام‭ ‬در‭ ‬جشنواره‭ ‬دانشجويي‭ ‬را‭ ‬داشته‭ ‬است‮.«‬دخيل‮»‬‭ ‬از‭ ‬کارهاي‭ ‬ارزنده‭ ‬و‭ ‬قابل‭ ‬توجه‭ ‬اين‭ ‬هنرمند‭ ‬است.شايان‭ ‬ذکر‭ ‬است‭ ‬فيلم‭ ‬مستند‭ ‬کشتي‭ ‬با‭ ‬چوخه‭ ‬از‭ ‬علي‭ ‬حسنعلي‭ ‬زاده‭ ‬ديگر‭ ‬هنرمند‭ ‬قوچاني‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬جشنواره‭ ‬بين المللي‭ ‬رشد‭ ‬راه‭ ‬يافت‮.‬

سطح لغوی ترانه های کردی خراسان

۱۸ اسفند ۱۳۸۵ بدون دیدگاه

سطح لغوی ترانه های کردی خراسان

  • تحقیقی از اسماعیل حسین پور

غنای فرهنگ های بومی، غنای فرهنگ ملی ماست. حفظ”مردم سروده ها” و توجه به “فولکلور” می تواند بخشی از میراث گرانبهای پیشینیان را برای فردا به یادگار نگهدارد. ترانه های سه مصراعی کردهای خراسان که »سه خشتی« می نامند علاوه بر غنای فکری از لحاظ زبانی و لغوی نیز دارای اهمیت هستند که به اختصار به برخی ویژگی های لغوی این ترانه ها اشاره می شود.
استفاده از واژه های کهن:
زبان کردی به خاطر شرایط خاص زندگی کردها که در نقاط کوهستانی و سخت گذر ساکن هستند بسیاری از لغات فارسی قدیم را هنوز به یادگار دارند و ترانه ها نیز از این لغات بی بهره نیستند. استفاده از واژه های کهن و فراموش شده که غبار زمانه بر آنها نشسته است حاکی از دیرینگی و اهمیت ترانه های کردی است مانند:
اوستا کردی خراسان ترجمه فارسی
ئاتر سئار آتش
ئه وره ئه ور ابر
په زو په ز گوسفند
ده روگه ده ره و دروغ
ویره بیر یاد
مه سیر ماسی ماهی

ادامه ی نوشته