بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘صنایع دستی – Berhemên Bidestçêkirî’

گزارشی از فعالیت های هنری یک زن کُرمانج در بجنورد + عکس

۲ آذر ۱۳۹۴ ۲ دیدگاه

گزارشی از فعالیت های هنری یک زن کُرمانج در بجنورد +_عکسآه نکش زحمت بکش
معصومه ذوالفقاری از ایل کیکانلو که به آن افتخار می کند. متولد سال  ۱۳۵۷ بجنورد است .

دربیشتر نمایشگاه های صنایع دستی حضور پررنگ و پرانرژی و متواضعانه اش چشمگیر بود.

به دنبال فرصتی بودم تا مصاحبه ای با این کارآفرین، مدیرعامل و موسس «شرکت تعاونی فرش و گلیم روژین خراسان شمالی» داشته باشم. ادامه ی نوشته

تدوین استاندارد ملی گلیم سفره کردی تصویب شد

۱۵ آبان ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

تدوین استاندارد ملی گلیم سفره کردی تصویب شدمدیرکل استاندارد: تدوین استاندارد ملی گلیم سفره کردی تصویب شد
برای نخستین بار در استان خراسان شمالی، تدوین استاندارد ملی در زمینه خدمات با عنوان گلیم سفره کُردی، در کمیته برنامه ریزی سازمان ملی استاندارد ایران به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ مدیرکل استاندارد با بیان این مطلب گفت: گلیم سفره کردی یک هنر خاص از بافته های منحصر به‌ فرد زنان کرمانج عشایر خراسان شمالی است که نمادهای ذوق و احساس آنان نسبت به طبیعت و تاریخ قومی و فرهنگی را ادامه ی نوشته

سفره کُردی هنر زنان کُرمانج شمال خراسان Sifra Kurdî

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۲ دیدگاه

سفره کُردی هنر زنان کُرمانج شمال خراسان Sifra Kurdîسفره کردی شمال خراسان در پنجمین جلسه شورای عالی سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی و میراث ناملموس در سال ۱۳۹۱،‌ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در دی ماه سال ۹۲ موفق به دریافت نشان اصالت یونسکو شد.

سفره کردی با بافت پیچ منحصر به عشایر شمال خراسان در گذشته بخاطر نفوذ ناپذیری در برابر نم و رطوبت وسیله ایی مناسب برای نگهداری نان در میان عشایر محسوب می شد از این رو به عنوان ((سفره کردی )) معروف شده است . این دستبافته به علت زیبایی و داشتن نقش های پرمایه و نگاره های پر مفهوم مورد توجه است شکل ظاهر سفره کردی تشکیل شده است از یک حاشیه که بوسیله انگشتانه ادامه ی نوشته

برند فرش کُردی قوچان به فراموشی سپرده شده است

۶ مرداد ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

 برند فرش کُردی قوچان به فراموشی سپرده شده استرئیس اداره صنعت، معدن و تجارت قوچان گفت: برند فرش کُردی از گذشته متعلق به این شهرستان بوده اما در طول یک بازه زمانی فراموش شده که باید دوباره احیا شود و ۳۰ درصد دارهای قالی به این سمت نیز هدایت شود.

علی جنانی ظهر امروز در نشست کمیته سرمایه‌گذاری قوچان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: باوجود برنامه‌های تدوین شده اقتصادی با اتفاقات و تحولات جدیدی روبرو هستیم که باید برای پس از لغو تحریم‌ها نیز برنامه داشت و زیرساخت‌ها و شرایطی برای شهرستان فراهم شود.وی با بیان اینکه کارخانه دوچرخه‌سازی این شهرستان از گذشته با فراز و ادامه ی نوشته

کفشهایی که تاریخ و جغرافیا را درنوردیدند!

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

نگاهی به هنر چارق دوزی قوچان  نرگس آشنانگاهی به هنر چارق دوزی قوچان

نرگس آشنا

قرنها پیش سپاه ایران به شهری در روم حمله کرد پادشاه به سربازانش دستور داد اطراف قلعه را آب وخاک و مواد چسبناک بریزند و به محض گیر کردن ایرانیان، تیربارانشان کنند. نقشه اجرا شد اما اتفاق عجیبی افتاد چیزی که نه آن پادشاه که حتی کمپانی های بزرگ امروزهم فکرشان به آن نمیرسد. یک کفش منحصر به فرد ایرانی وجود دارد که هیچ ماده ای به آن نمی چسبد چه چسب ، چه گل ویا هرماده چسبناک دیگری!.از چارق قوچان میگویم کفش زیبایی که جزو آخرین بازمانده دهها ادامه ی نوشته

نمايشگاه‌ عرضه صنايع‌ دستي و سوغات قوچان درطول ايام نوروز

۲۷ اسفند ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

نمايشگاه‌ عرضه صنايع‌ دستي و سوغات قوچان درطول ايام نوروز نمايشگاه‌ عرضه صنايع‌ دستي و سوغات قوچان درطول ايام نوروز

مهندس قامتي فرماندار قوچان اظهارداشت: قوچان يكي از مبادي ورودي به مشهدمقدس بوده و مسافران و زائرين امام رضا (ع) خواستار برخورد مناسب همراه با خوش رويي از ميزبانان خود در اين شهرستان هستند.

فرماندار قوچان گفت: نمايشگاه‌هاي عرضه محصولات فرهنگي، صنايع‌ دستي و سوغات قوچان درطول ايام نوروز براي استفاده زائرين و مسافران نوروزي در مبادي ورودي و خروجي قوچان درنظر گرفته شده است. ادامه ی نوشته

هنر نمدمالی (Kulav Rîstin = کولاڤ ڕیستن) درمنطقه کرمانج نشین عمارلوی گیلان – رودبار

۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ۲ دیدگاه

هنر نمدمالی (Kulav Rîstin = کولاڤ ڕیستن) درمنطقه کردنشین عمارلوی گیلانهنر نمدمالی (Kulav Rîstin = کولاڤ ڕیستن) درمنطقه کرمانج نشین عمارلوی گیلان – رودبار
بافت نمد یکی از مشاغل روستای خرمکوه عمارلو در رودبارزیتون

 نمدمالی،یا تولید نمد یکی از مشاغل روستای خرمکوه عمارلو هست که از گذشته در این روستا رواج داشته ولی امروزه با تولید موکت و فرش های ماشینی و غیره ،همچنین طاقت فرسا بودن و عدم استقبال این هنر می رود که به فراموشی سپرده شود.

نمد،تلٌیک با نقوش و طرح های زیبا هم چنان می تواند به عنوان یکی از صنایع دستی سنتی استفاده شده و زینت بخش منازل ما باشد. ادامه ی نوشته

طرز ساخت هرکره (هرکاره = همه کاره !)

۱۶ تیر ۱۳۹۲ ۶ دیدگاه

طرز ساخت هرکره (هر کاره)هرکره (هرکاره = همه کاره !) از جمله ابزار آشپزخانه های قدیم بود که همیشه وصف آن را از بزرگ ترهایمان شنیده ایم. درایام قدیم هرخانه ای یک دیزی سنگی داشت که روی اجاق که در دیوار خانه تعبیه شده بود دود گرفته وسیاه خودنمایی می کرد برخلاف ظاهرش آبگوشت دیزی سنگی بسیار لذیذ وخوشمزه می شد که خانه ما نیز مثل تمام خانه ها یک هرکره داشت که هروقت آبگوشت داشتیم با همان هرکره پخته می شد.
اما ذهن بسیاری از علاقه مندان به هرکره شاید به این سوال معطوف باشد که این وسیله چگونه ساخته می شود. از جمله صنایع دستی و سوغات شهر مشهد که قدمت آن به 14 قرن می‌رسد دیگ‌های سنگی است که از سنگ ادامه ی نوشته

گزارش تصویری/ گلیم بافی: سفره کُردی

۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ۳ دیدگاه

گلیم بافی کردیسفره کردی یک نوع گلیم با بافت پیچ منحصر به عشایر شمال خراسان است این دستبافته در گذشته بخاطر نفوذ ناپذیری در برابر نم و رطوبت وسیله ایی مناسب برای نگهداری نان در میان عشایر محسوب می شد از این رو به عنوان ” سفره کردی ” معروف شده است . این دستبافته به علت زیبایی و داشتن نقش های پرمایه و نگاره های پر مفهوم مورد توجه است شکل ظاهر سفره کردی تشکیل شده است از یک حاشیه که بوسیله انگشتانه ها به متن متصل می شود و در متن سفره کردی نماد های هندسی ، جانوری،‌گیاهی و بافته می شود . ادامه ی نوشته

پوشاک سنتي اقوام خراسان شمالي از نگاه كارشناسان استان

۷ بهمن ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

Jinên Kurd Kurmanc Xorasanê - زنان کرد کرمانج خراسان«شهين پزشکي» از پژوهشگران شيرواني حوزه فرهنگ و هنر، با اشاره به اين که کردهاي شمال خراسان به دليل کوچ نشيني و زندگي در دامن طبيعت از رنگ هاي موجود در طبيعت براي لباس هاي خود الهام مي گرفتند و براي هر گروه سني و جنسيتي تقسيم بندي هاي خاص قائل بودند، تصريح مي کند: بخش اعظم اين تقسيم بندي ها، اعتقادي و براي نشان دادن جايگاه و طبقات اجتماعي بوده است.وي اضافه مي کند: به عنوان مثال، براي زن ميانسال از رنگ هاي زرشکي و سرمه اي استفاده مي کردند و براي دختران جوان از رنگ هاي صورتي، زرد، سفيد و قرمز روشن… ادامه ی نوشته

آشنایی با سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

۱ بهمن ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

آشنایی با سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی با اینکه بخش کوچکی از پهنه سرزمین خراسان است، ولی تنوع طبیعی و فرهنگی، آن را به سرزمینی غنی بدل کرده است.

آداب و سنن، موسیقی، پوشاک و صنایع دستی متنوعی مانند منبت و ساخت ساز موسیقی و زیورآلات علاوه بر جذابیتی که برای گردشگران دارند، بیانگر قدمت و تنوع این خطه است.

سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی از استان‌هایی است که زبان و لهجه‌های زیادی در آن متداول است و همین امر نشان از تنوع قومی دارد که می‌تواند بر جذابیت منطقه بیفزاید. مردم این خطه سالیان سال است که با پراکنش متفاوت با گویش‌های ترکی، فارسی، تاتی، بلوچی، کردی کرمانجی، ترکمنی و فارسی دری با هم ارتباط داشته و دارند. شبیه این تفاوت گفتاری، تفاوت‌هایی درمذهب و فرهنگ اهالی نیز دیده می‌شود.

معروفترین‌ سوغاتی‌ استان‌ خراسان‌ زعفران ‌است‌. مهمترین محصولات صنایع دستی استان خراسان عبارتند از: انواع فرش وگلیم، انواع محصولات ابریشمی، شعربافی، نمد، پشم ریسی، پیکره های سنگی، سنگ فیروزه، کارهای دستی سرامیکی و نی بافی می‌باشد.
سایر محصولات دستی عبارتند از: گیوه، چاروق، کارهای چوبی و فلزی، نقاشی بر روی چرم، انواع مهر و تسبیح و بافته های مربوط به نشانه‌ها و پرچم های مذهبی.

سوغات این استان شامل: آبنبات، شکر پنیر، سفره کردی، لباس های محلی، قالی، گلیم، چارق پشتی و قالیچه های مرغوب ترکمنی، قره قوروت، کشک و انگور رازقی (کلاداری) در بجنورد قالیچه و خرسگ، جاجیم، نمد، پوستین، خشکبار و سیب بهاره در شیروان، چادر شب روئین، سیب روئین، حوله دستی در اسفراین، کلاه کرکی جاجرمی در جاجرم، جل و زیور آلات اسب اصیل ترکمن و هلوی درکش در مانه و سملقان و کشمش و آجیل در فاروج دیده می شود.

قالیچه و پشتی ترکمنی، گلیم و جاجیم، چادرشب ابریشمی، کلاه کرکی، چارق دوزی، پوستین دوزی، زین سازی از مهمترین صنایع دستی استان محسوب می شود که نقش مهمی در جلب جهانگرد دارد.

علاوه بر این لباسهای محلی و سنتی (کردی و ترکمنی) نیز اهمیت خاصی دارند. آبنبات(شکر پنیر) بجنورد نیز از سوغات مهم این استان محسوب می شود.

صنایع دستی استان خراسان شمالی به عنوان هنر دستان قوم کرد، ترک، ترکمن، تات، و اقلیت بلوچ از تنوع و ظرافت خاصی برخوردار است که این ویژگی منحصر به فرد، صنایع دستی این خطه را به پررونق ترین سوغات این استان تبدیل کرده است.

صنایع دستی خراسان شمالی به دلیل حضور قومیتهای مختلف در این خطه و نیاز به سمبلیک یافته و در هنرهای دستی آنان شامل گلیم، سفره کردی، پلاس، قالی، قالیچه و پشتی ترکمنی نمود می یابد.

سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

با برپایی نمایشگاه های صنایع دستی به مناسبتهای مختلف و از جمله قالچه، جاجیم،سفره کردی، پلاس، چادرشب و نیز منسوجات سنتی و لباسهای محلی تشکیل می دهند.

وجود مراتع سرسبز و بکر و رونق دامداری که نتیجه آن دسترسی به مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت است تهیه دستبافته‌های متنوع و چشم نوازی را از نظر طرح و رنگ باعث شده است.

نقشهای ذهنی هنرمندان این خطه که ریشه در اعتقادات و باورهای آنان دارد و نگاره ها و موتیفهای برگرفته از طبیعت و زندگی روزمره کارکردی سمبلیک یافته و در هنرهای دستی آنان شامل گلیم، سفره کردی، پلاس، قالی، قالیچه و پشتی ترکمنی نمود می یابد.

با برپایی نمایشگاه های صنایع دستی به مناسبتهای مختلف و از جمله ایام نوروز، هرساله بر مشتاقان صنایع دستی به خصوص گلیم و سفره کردی این استان در سایر استانهای نیز افزوده می شود و حتی به گفته صنعتگران، این صنایع از مشتریان مستمر بین المللی نیز برخوردار است.

گلیم نوعی مفروش بدون پرز است که از درگیری تار و پود به یکدیگر ایجاد می شود که معمولا تار از پنبه و پشم بوده و پودگذاری با نخ‌های ابریشم بوده یا کرک به صورت رنگی است.

گلیم بافی در ایران شیوه های گوناگونی دارد ولی آنچه مهم است و گلیم یک منطقه را از منطقه دیگر متمایز می کند نقوش و طرحهای مورد استفاده , رنگ آمیزی و نوع بافت آن است.

گلیم شامل یک رو و دورو بوده و موارد استفاده آن بسیار اندک است, نه تنها برای زیرانداز بلکه در مواردی دیگر نظیر جوال , خورجین , پادری, کناره , پرده ای, کیف, پشتی و موارد تزئینی به کار می رود.

امروزه تقریبا درتمام شهرستانهای استان خراسان شمالی بافت گلیم رواج دارد و در کلیه مراکز آموزش صنایع دستی به هنرجویان آموزش داده می شود.

سوغاتی‌های استان خراسان شمالیسفره کردی نوعی گلیم است که بافت آن توسط زنان کرد عشایر این منطقه انجام می گیرد و نقشهای بافته شده بیشتر شامل حیوان و انسان و نقوش هندسی است که همگی ریشه در فرهنگ و اعتقادات و آداب و رسوم اقوام کرد دارد. بافت این نوع گلیم در تمام شهرستانهای خراسان شمالی رواج دارد.

جاجیم از دیگر صنایع دستی این استان است که شبیه گلیم است که از پشم تابیده رنگی و با روش بافندگی سنتی بافته می شود و رنگ و نقش در آن متنوع است و نمادها در آن جنبه سمبلیک دارند. این هنر دستی که بیشتر در نواحی مانه و سملقان و جاجرم بافته می شود به عنوان زیرانداز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگر صنعت دستی خراسان شمالی قالیچه و پشتی ترکمنی است که بیشتر در بین اقوام ترکمن خراسان شمالی در مناطق جرگلان و همچنین مانه و سملقان رواج دارد که توسط زنان این قوم بافته می شود.

نقوش زیبای هندسی برگرفته از فرهنگ و سنن بومی با نامهایی نظیر ترکمن یموتی, شانه ای غزال گز, آغال و چهارقاب و قاشقی در این بافته ها نمود می یابد.

پشتی ترکمن بسیار شبیه به قالیچه است که در اندازه های نیم متر، یک و 5/1 متری بافته می شود و در آن از چهار رنگ قزل، طلایی و آق استفاده می شود که نقوش آنرا گلچه و قره نقش می‌خوانند.

در منازل اهالی خطه خراسان شمالی هیچ منزلی دیده نمی شود که بی بهره از پشتی های ترکمنی باشد و حتی از این پشتی‌های دستبافت به دیگر استانها به عنوان سوغات برده می شود.

پلاس نوع دیگر صنایع دستی این استان است که نوعی گلیم پشتی است که از دیرباز به عنوان زیرانداز مناسب برای محافظت از رطوبت , سرما و گرمای زمین به کار می رفته و به این لحاظ در مفروش نمودن کف چادرهای عشایر خراسان شمالی که اغلب در زمینهای مرطوب دامنه دشتها برپا می شود و نیز در خانه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاس در سایر نقاط ایران نیز بافته می شود و در خراسان شمالی به صورت بافت پیچ انجام می‌شود، نقش و نگارهای مورد استفاده در دستبافته های یک قوم در پلاس بافته آنان مشاهده می‌شود که دارای قدمت تاریخی و فرهنگ در بین همان قوم است.

نساجی سنتی و تولید بافته های دستگاهی روزگاری در سراسر خراسان شمالی از رونق و شکوفایی خاصی برخوردار بود به نحوی که درصد بسیار بالایی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید لباس و پوشاک در این خطه تولید می شد اما امروزه با گذشت زمان و افزایش عواملی نظیر شهرنشینی, افزایش روحیه مصرف تولیدات داخل و عدم حمایت از تولید کنندگان داخلی و کمبود امکانات فنی این صنعت رو به زوال و فراموشی است.

چادرشب دستبافته دستگاهی است که در مناطق جاجرم و رویین اسفراین بافته می شود و در گذشته از نخهای ابریشمی برای بافت آن استفاده می شد ولی در حال حاضر برای بافت چادرشب از نخهای پشمی, پنبه ای و ابریشمی استفاده می شود که مصارف گوناگونی نیز دارد.

از ابعاد بزرگ آن برای پیچیدن رختخواب و ابعاد کوچک آن به عنوان رومیزی، حوله، دستمال استفاده می شود. بافت پارچه های سنتی در منطقه راز و جرگلان بجنورد نیز رواج دارد که جنس بافته ها از ابریشم مرغوب است.

چاروق دوزی از دیگر هنرهای معمول در خراسان شمالی است که نوعی پای افزار و کفش است که از چرم (معمولا به رنگ قرمز) تهیه می شود که پس از پوشیدن با ریسمان ضخیم و بلندی به دور ساق پا محکم می شود.

این هنر در مناطق بجنورد, قوچان و درگز در (خراسان رضوی) متداول است، این پاپوش دارای نوکی برگشته است که با نخهای الوان بر روی آن زینت داده می شود.

نکته حایز اهمیت آن که به دلیل حضور متداول مردمان این خطه در دل طبیعت، نقوش طبیعی به وضوح در البسه محلی استان مشهود است، رنگهای شاد و نقوش شکسته سوزندوزی شده بر حاشیه لباسها چشم را به میهمانی طبیعت می برد.

لباسهای محلی خراسان شمالی کردی و ترکمنی است و بیشتر افراد عشایر کرد و ترکمن به صورت لباسهای متداول روزانه از آن استفاده می کنند.

لباس کردی، لباس محلی ترکمنی، رودوزیهای سنتی و تهیه زیورآلات سنتی از دیگر انواع صنایع دستی خراسان شمالی است که توسط اقوام مختلف و با شیوه های متفاوت تهیه می شود.

از دیگر سوغاتی های خراسان شمالی می توان به شکرپنیر (آبنبات) بجنوردی اشاره کرد که اکنون به عنوان یکی از سوغاتهای اصلی و پرطرفدار این خطه جا افتاده است که در انواع و با طعم‌های پسته‌ای، گردویی، کنجدی، هلدار، دارچینی، پرتقالی تولید می‌شود.
کشک، قره قروت، ماست خشک و انواع خشکبار نظیر گردو، کشمش نیز سوغات شهرستانهای فاروج، شیروان، مانه و سملقان، بجنورد، جاجرم و گرمه را تشکیل می دهد.

انگور کشمش بیدانه سلطانی نیز که انگورهای مرغوب کشور است سوغات شهرستانهای شیروان و فاورج ,انگور کلاهداری که حالت تازه خوری دارد و شیرین و قرمز رنگ است سوغات پرطرفدار شهرستان بجنورد و هلو و زردآلو نیز از سوغاتهای عمده بخش سملقان در شهرستان مانه و سملقان است.

همشهری آنلاین

لباس‭ ‬کرمانج

۴ آبان ۱۳۹۱ بدون دیدگاه
لباس‭ ‬کرمانج
روزنامه خراسان شمالي – مورخ شنبه 1386/03/12 شماره انتشار 16712

؛مرتضوي‮-‬‭ ‬خراسان‭ ‬شمالي‭ ‬با‭ ‬توجه‭ ‬به‭ ‬ترکيب‭ ‬متنوع‭ ‬قوميت ها‭ ‬از‭ ‬صنايع‭ ‬دستي‭ ‬متنوعي‭ ‬برخوردار‭ ‬است‮.‬‭ ‬اين‭ ‬صنايع‭ ‬اغلب‭ ‬در‭ ‬مناطق‭ ‬روستايي‭ ‬متمرکز‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬سهم‭ ‬به‭ ‬سزايي‭ ‬دراقتصاد‭ ‬خانواده ها‭ ‬به‭ ‬ويژه‭ ‬اشتغال‭ ‬جوانان‭ ‬دارد‮.‬يکي‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬صنايع‭ ‬دستي،‭ ‬لباس هاي‭ ‬کردي‭ ‬و‭ ‬عشايري‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬نشان دهنده‭ ‬فرهنگ،‭ ‬آداب‭ ‬و‭ ‬رسوم‭ ‬کهن‭ ‬منطقه‭ ‬خراسان‭ ‬شمالي‭ ‬است‮.‬    ادامه ی نوشته

البسه محلی جلوه‌ای از فرهنگ مردم خراسان شمالی

۸ شهریور ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: البسه محلی جلوه‌ای از فرهنگ مردم این استان است.

علی عابدی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه یکی از این البسه‌ها، لباس قوم کرد است، افزود: لباس کرمانجی که دختران و زنان عشایر استان می‌پوشند، دارای رنگهای شاد با حاشیه‌های متنوع و رنگارنگ است.

وی با بیان اینکه لباس بانوان کرد استان از هشت تکه تشکیل شده است، ادامه داد: این لباسها عبارتند از گار که گوشواره بلندی است در دو طرف عرقچین، روی سر قرار گرفته و روی آنها یاشار و سربند استفاده می‌شود و کومخ(کفش) که شکل ظاهری شبیه نعلین نوک برگشته و دارای گلدوزی‌هایی با نخ ابریشمی است.    ادامه ی نوشته

لباس زنان کرد، بهار بی خزان

۶ شهریور ۱۳۹۱ ۴ دیدگاه

اسماعیل حسین پور – شیروان

پوشش هر قوم و ملتی نمادی از بودن آن ملت است. در پوشش هرملتی فرهنگ و هویت شان موج می زند متاسفانه امروز بدپوششی ها سبب شده است که مسوولین گاه به زور و گاه به تهدید روی آورند ولی چیزی که از آن غفلت شده است لباس اقوام عزیز ایران است که هیچ کس از آن بهره ای نگرفته است و کار به دستان به دنبال الگو گیری از پوشش های غیر ایرانی هستند که یک افت و آفت است.

لباس زنان کرد خراسان که با تنوع رنگ و گوناگونی اش از زیباترین پوشاک زنان به شمار می رود متاسفانه بر اثر بی توجهی به دست فراموشی سپرده شده است.دراین لباس همیشه بهار میهمان، نشانی از یاس ودلمردگی نیست. همه گل های به شکوفه نشسته و زلالی زندگی است. حال از آن همه طراوت حسرتی بلند مانده است!     ادامه ی نوشته

لباسهای محلی خراسان شمالی؛ تار و پود گسسته ای که از یاد رفت

۲۲ مرداد ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

بجنورد – خبرگزاری مهر: در سال‌های اخیر تار و پود لباس‌های محلی مردم خراسان شمالی اندک اندک گسسته و استفاده از این گونه البسه نیز به آرامی منسوخ می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که خراسان شمالی به عنوان استان گنجینه فرهنگ‌ها انواع و اقسام لباس‌های زیبای محلی را در گنجه البسه خود دارد به نظر می‌رسد استفاده از این لباس‌های محلی به بوته فراموشی سپرده شده است.    ادامه ی نوشته

سفره کردی هنر منحصر به فرد زنان كرد عشایر شمال خراسان

۲۰ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

سفره کردی یك هنر خاص از بافته‌های منحصر به فرد زنان كرد عشایر شمال خراسان است و به عنوان هنری وصف ناپذیر كه نمادهای مذهبی و احساسی عشایر را نسبت به طبیعت در خود جای داده و نقش‌های آن نشانگر عظمت فرهنگ و اعتقادات و آداب و رسوم قوم كرد است. نمادها در سفره كردی همگی بیانگر شكر به درگاه خدا و نعمات الهی و احترام به طبیعت است با توجه به ذهنی بودن بافت، نقوش و رنگ‌‏ها می‌‏تواند حاكی از روحیه بافنده در زمان بافت باشد. هنر سفره كردی در شهرستانهای قوچان، چناران، اسفراین، بجنورد، مانه و سملقان، شیروان و فاروج رواج دارد. نقش‌های بافته شده بر این سفره‌ها بیشتر حیوان و انسان است و نیز نقش انگشتها در سفره، نماد دستهای بلند شده به درگاه خداوند جهت طلب رزق و روزی است و نقشهای حوض و لاك پشت نیز نماد بارش باران و بركت هستند. نگاره و نقوش سفره کردی در واقع نقش های کهنی هستند که در نوع خود بی نظیر هستند. نقشهای بافته شده در این هنر بیشتر حیوان و انسان است، نمادها در سفره کردی بیشتر نماد نوع زندگی و معیشتی و سیستم اجتماعی و فرهنگی کوردهای این دیار را در خود جای داده است.

خراسان شمالي، جزيره اي از صنايع دستي اقوام مختلف

۱۷ اسفند ۱۳۹۰ ۳ دیدگاه

خراسان شمالي، جزيره اي از صنايع دستي اقوام مختلف خراسان شمالي، جزيره اي از صنايع دستي اقوام مختلف
بجنورد _ حضور قوميتهاي مختلف با فرهنگهاي متنوع خراسان شمالي، همنشيني جذاب و درخور تحسيني را در توليدات صنايع دستي اين خطه فراهم آورده و انتقال نقوش، موتيفها و تكنيكها از قومي به قوم ديگر، هنرهاي سنتي اين استان را به چشم اندازي از تكامل انديشه ها تبديل كرده است.

صنايع دستي روايتگر صنعت و هنر نياكان و بيانگر هنر و ذوق مردم هر منطقه است كه گوشه‌اي از هويت تاريخي و فرهنگي آنان را بيان مي‌كند از اينرو از صنايع دستي به عنوان سفيران فرهنگي يك قوم و ملت ياد مي‌كنند.

ادامه ی نوشته

فرهنگ شفاهي اقوام استان درمعرض فراموشي است

۲۹ دی ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

گذر و نظري برفرهنگ اقوام خراسان شمالي درطول تاريخ

فرهنگ شفاهي اقوام استان درمعرض فراموشي است
خراسان شمالي – مورخ پنج‌شنبه 1390/10/29 شماره انتشار 18035
نويسنده: مرتضوي

هر يک از اقوام ساکن در فلات قاره ايران در گذر زمان رد پايي از خود را بر جاي گذاشته اند. آداب و رسوم، فرهنگ ها و آيين هاي مختلف هر يک از اين اقوام موجب شده است تا امروزه خرده فرهنگ هاي بسياري را شاهد باشيم.خراسان شمالي از جمله مناطقي است که از ديرباز، قوميت هاي مختلفي نظير ترک، کرد، فارس، ترکمن و تات را در خود جاي داده است بنابراين حفظ و نگهداري فرهنگ هاي اصيل لازم و پرداختن به فرهنگ و ادبيات اقوام از جمله آداب و رسوم، موسيقي و فرهنگ شفاهي آن ها ضرورتي انکار ناپذير است.     ادامه ی نوشته

صنايع دستي كرمانجي

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ بدون دیدگاه
صنايع دستي كرمانجي

واقعيت اين است كه در زمينه سنت هاي ديرينه قومي، زنان كرد شمال خراسان، سهمي بيش از مردان داشته اند. و اگر اكنون نمونه هايي از پوشاك و زيراندازهاي محلي باقي مانده است و استفاده مي شود به جهت پايمردي و پايبندي زنان كرد به ارزش هاي بومي و سنتي است.

اين دست سازها با آن نقوش و رنگ هاي زيبا و متنوع دست مايه ي بانوان هنرمندي است كه همانا باورهاي بومي، آنان را به خلق اين آثار برانگيخته است. از تهيه ي «شيلوار مداخل دار» (نواردوزي) ، جليقه ي پول دوزي شده و «تاس كلاه» با آويزهاي روي پيشاني گرفته تا «پاي تابه» و كفش هاي چرمي مردانه «چارخ carax» و زنانه ي «قنتوز» qontuz (منگوله) دار، معروف به «گرجي» (gorji) و كردي دوزي ها، منجوق دوزي ها، آويزهاي اسپند، نواربافي، جاجيم، پلاس، گليم و … الخ

گليم

۲۸ آذر ۱۳۸۹ بدون دیدگاه
گليم
خراسان شمالي – مورخ یکشنبه 1389/09/28 شماره انتشار 17725

مرتضوي- خراسان شمالي به دليل اين که اقوام مختلفي هم چون تات، ترک، کرمانج، ترکمن را در خود جاي داده از فرهنگ هاي متنوعي نيز برخوردار است که اين برخورداري از فرهنگ هاي متنوع با حضور اقوام مختلف زمينه توليد صنايع دستي متنوعي را فراهم کرده است. تمرکز اين صنايع دستي در مناطق روستايي سهم به سزايي در اقتصاد خانواده ها دارد و از آن جايي که خراسان شمالي در مسير عبور مسافران قرار گرفته است شناسايي، معرفي و ترويج آن به منظور جذب بيشتر گردشگران و کمک به اقتصاد استان امري ضروري به نظر مي رسد. به همين منظور و براي معرفي يکي از صنايع دستي به نام «گليم» گفت وگويي را با «کاظمي» مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان انجام داده ايم.    ادامه ی نوشته

رنگ های شاد لباس کردی کرمانجی

۱۸ آذر ۱۳۸۹ ۱ دیدگاه

رنگ های شاد لباس کردی کرمانجی

پوشش مرد و زن تركمن و عشاير كرد در كنار هم جلوه اي دارد كه امروزيها هنوز در تزيينات، نمايشها، برگزاري آيينهاي جشن و غيره به جلوه گري آن پناه برده و آنرا چون تابلويي زينتي به رخ مي كشند.
خراسان شمالي با پيشينه اي تاريخي و مذهبي، با تركيب قوميتهاي مختلف كرمانج، فارس، ترك، تركمن و تات كانون وحدت قوميتها و داراي گنجينه هايي است كه لباسهاي سنتي آن از گنجينه هاي ارزشمند آن به شمار مي رود.
زنان خراسان شمالي با دستان خود هنرمندانه لباس هاي محلي كم نظيري را خلق مي كنند كه حاصل ذوق و ابتكار آنان است.
اثر حضور مداوم زنان اين خطه در دل طبيعت بوضوح در نقوش لباسهاي محلي مشهود است، رنگ شاد و نقشهاي شكسته سوزن دوزي شده بر حاشيه لباسهاي همگي نشانگر الهام از طبيعت است.

ادامه ی نوشته

چارق دوزی در شمال خراسان

۵ آذر ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

1- قالب چاروق: شكل دادن به چرم در اندازه هاي مختلف

2- كاركش: كشيدن چرم روي قالب وكشيدن دور چاروق

3- گَزن: برش چرم و مقوا

4- مُشتي: كوبيدن چرم و صاف كردن چرم

ادامه ی نوشته

هنرهاي دستي خراسان شمالي خورشيدهاي لب بام

۱۲ خرداد ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

بجنورد، جواد آگاهي – خبرنگار جام‌جم: خراسان شمالي گنجينه‌اي از فرهنگ‌ها و قوميت‌هاي مختلفي است كه علاوه بر داشتن گويش متفاوت، صنايع دستي مخصوص به خود دارند.
وجود قوميت‌هاي مختلف از جمله كرمانج‌ها، ترك‌ها، تات‌ها، تركمن‌ها و … در اين استان باعث شده علاوه بر زيبايي درخشش آداب و رسوم مختلف، رنگ‌هاي متفاوت و زيباي پوشش و صنايع دستي آنها نيز در كنار يكديگر زيبايي خاصي را بيافريند.

صنايع دستي از مظاهر هنري، فرهنگي و تاريخي هر منطقه محسوب مي‌شود و اگر احيانا اين صنايع در منطقه‌اي فراموش شود بخش مهمي از فرهنگ، هنر و تاريخ آن مردم نيز فراموش خواهد شد.     ادامه ی نوشته

محقق و مدرس فرش: پشم گوسفند ايراني بهترين پشم براي قاليبافي است

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

يک محقق و مدرس فرش گفت: حداقل يک ميليون طرح و نقشه با تنوعي از ابعاد رنگ و نقش‎مايه در 20 هزار روستاي داراي قاليبافي، بافته مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، شيرين صوراسرافيل در نشست شناخت فرش قوچان که با حضور هنرآموزان و هنرجويان رشته فرش و مسوولان تشکل‏هاي فرش استان خراسان رضوي برگزار شد، با بيان اينکه اکنون چند مساله به صورت تجربي و علمي در خصوص فرش ايران کاملا به اثبات رسيده است، ابراز كرد: يکي از اين موارد اين است که رنگرزي طبيعي به دلايل مختلف براي فرش ايران ارزشي ويژه محسوب مي‎شود. ادامه ی نوشته

قاليچه هاي کردي ، اصيل ولي ارزان قيمت!

۲۶ فروردین ۱۳۸۸ بدون دیدگاه
قاليچه هاي کردي ، اصيل ولي ارزان قيمت!
خراسان شمالي – مورخ چهارشنبه 1388/01/26 شماره انتشار 17238
حضور قاليچه هاي کردي استان در بازارهاي داخلي و خارجي روزبه روز کمتر مي شود

محسن داوري در کارگاه رنگرزي حاج اسماعيل ايزانلو، همه در تدارک فراهم آوردن مقدمات کارها هستند. بخارهاي فراوان متصاعد شده اند ديگ بخار و پاتيل هاي رنگ، در فضاي کارگاه، ميدان ديد را به شدت کاهش داده است؛ دست کم براي کسي چون من که چندان به فضاي موجود آشنايي ندارد. حسين و عباس، پسران حاج اسماعيل سخت مشغول کارند. عدل هاي نخ را مي گشايند و کلاف ها را دسته بندي مي کنند؛         ادامه ی نوشته

مروري بر وضعيت صنايع دستي در کلات

۲۴ بهمن ۱۳۸۷ بدون دیدگاه
مروري بر وضعيت صنايع دستي در کلات
خراسان رضوي – مورخ پنج‌شنبه 1387/11/24 شماره انتشار 17202
کلات نادري منطقه اي وسيع و کوهستاني است با تنوع قوميت ها، از عرب و کرمانج گرفته تا ترک و لر در اين محدوده جغرافيايي زندگي و امرار معاش مي کنند. تنوع صنايع دستي در اين ديار، محصول تنوع قوميت ها و فرهنگ هاست.زندگي قوميت ها و فرهنگ هاي گوناگون با تاريخ هم آواز شده و هر نژادي که به اين منطقه کوچانده شده ادامه ی نوشته

مروري بر وضعيت صنايع دستي در کلات

۲۴ بهمن ۱۳۸۷ بدون دیدگاه
مروري بر وضعيت صنايع دستي در کلات
خراسان رضوي – مورخ پنج‌شنبه 1387/11/24 شماره انتشار 17202

کلات نادري منطقه اي وسيع و کوهستاني است با تنوع قوميت ها، از عرب و کرمانج گرفته تا ترک و لر در اين محدوده جغرافيايي زندگي و امرار معاش مي کنند. تنوع صنايع دستي در اين ديار، محصول تنوع قوميت ها و فرهنگ هاست.زندگي قوميت ها و فرهنگ هاي گوناگون با تاريخ هم آواز شده و هر نژادي که به اين منطقه کوچانده شده علاوه بر فرهنگ و زبان، صنايع دستي ويژه اي با خود به ارمغان آورده است.صنايع دستي در کلات به ۲ رشته صنايع دستي کهن و صنايع دستي نوين تقسيم بندي مي شود. صنايع دستي کهن شامل قالي بافي، پلاس بافي، لباس کردي و چادر شب است که هر يک شامل زيرشاخه هاي متنوعي مي باشند. هر يک از اين صنايع، محصول بخش هاي ويژه اي از شهرستانند.     ادامه ی نوشته

تصویر/ نمدهای کردی: نمدهای سمیه خانی کردکانلو/قوچان

۲۶ دی ۱۳۸۷ بدون دیدگاه
نمدهای کردینمدهای کردی
———————————————————-
کرمانج                             نمدهای سمیه خانی کردکانلو/قوچان
                             به روایت تصویر

              ادامه ی نوشته

آغازی بزرگ بر پژوهش پوشاک (پوشاک ایل ها، چادرنشینان و روستاییان ایران، نوشته جلیل ضیاءپور)

۱۱ دی ۱۳۸۷ بدون دیدگاه

عنوان مقاله: آغازی بزرگ بر پژوهش پوشاک (پوشاک ایل ها، چادرنشینان و روستاییان ایران، نوشته جلیل ضیاءپور) (4 صفحه)

نویسنده : حسن زاده، علی رضا

آغازی بزرگ بر پژوهش پوشاک  ادامه ی نوشته

صنايع دستي خراسان شمالي در جشنواره تابستاني جزيره کيش

۲۹ تیر ۱۳۸۷ بدون دیدگاه
صنايع دستي خراسان شمالي در جشنواره تابستاني جزيره کيش
خراسان شمالي – مورخ شنبه 1387/04/29 شماره انتشار 17034

لنگري- هنرمندان و صنعتگران صنايع دستي خراسان شمالي با ارائه توليدات صنايع دستي بومي استان در غرفه صنايع دستي خراسان شمالي در کيش شرکت کردند.

معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي خراسان شمالي به خبرنگار ما گفت: اين جشنواره که از ٢٠ تيرماه آغاز شده است تا ٩ شهريور ماه ادامه خواهد داشت و با هدف حمايت از توليدکنندگان صنايع دستي راه اندازي شده است.    ادامه ی نوشته

خراسان شمالي؛ گنجينه‌اي از هنرهاي سنتي

۲۳ فروردین ۱۳۸۷ بدون دیدگاه

خراسان شمالي؛ گنجينه‌اي از هنرهاي سنتي
چاروق، فرش و پشتي ترکمن، گليم، زيورآلات سنتي، سفره‌ي كردي و لباس‌هاي کرمانجي

جمعيت استان خراسان شمالي ترکيبي از اقوام فارس، ترک، ترکمن، کرد و کرمانج است که وجود اين بافت جمعيتي، اين استان را به گنجينه‌ي فرهنگ‌ها تبديل کرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وجود اقوام محلي در اين استان، هنرمنداني را پرورش داده است که هريک با تکيه بر ميراث فرهنگي، ذوق و قريحه‌ي خود، آثاري را خلق مي‌کنند که افتخار استان خراسان شمالي‌اند.

ادامه ی نوشته

پیشه رنگرزی در فرهنگ مردم قوچانیان

۱۱ دی ۱۳۸۶ بدون دیدگاه

عنوان مقاله: پیشه رنگرزی در فرهنگ مردم قوچانیان (11 صفحه)

*موسی الرضا نظری قوچانی عتیق

پیشهء رنگرزی در فرهنگ مردم قوچانیان ادامه ی نوشته

آسيب شناسي توليد فرش دستباف

۱۷ آبان ۱۳۸۶ بدون دیدگاه
در گفت وگو با کارشناس فرش و عضو پيوسته انجمن علمي فرش ايران مطرح شد:
؛آسيب شناسي توليد فرش دستباف
خراسان شمالي – مورخ پنج‌شنبه 1386/08/17 شماره انتشار 16839

سيدي زاده- قالي ايران را به زيراندازي منحصر يا به تابلويي چشم نواز محصور کردن، نه بيانگر عمق دانايي است و نه نشان دهنده گوهري تابناک بر تارک توانايي. قالي ايراني، داير المعارفي است که به زبان خاص خويش، اسرار نامگوي عرفان و شهود را با چشم حقيقت بين و محرم در ميان مي گذارد. فرصتي شد با  «مجتبي مهرآبادي» کارشناس فرش و عضو پيوسته انجمن علمي فرش ايران درباره جايگاه و آسيب شناسي فرش دستباف خراسان شمالي به گفت وگو بنشينيم.     ادامه ی نوشته

آسيب شناسي توليد فرش دستباف

۱۷ آبان ۱۳۸۶ بدون دیدگاه
در گفت وگو با کارشناس فرش و عضو پيوسته انجمن علمي فرش ايران مطرح شد:
؛آسيب شناسي توليد فرش دستباف
خراسان شمالي – مورخ پنج‌شنبه 1386/08/17 شماره انتشار 16839

سيدي زاده- قالي ايران را به زيراندازي منحصر يا به تابلويي چشم نواز محصور کردن، نه بيانگر عمق دانايي است و نه نشان دهنده گوهري تابناک بر تارک توانايي. قالي ايراني، داير المعارفي است که به زبان خاص خويش، اسرار نامگوي عرفان و شهود را با چشم حقيقت بين و محرم در ميان مي گذارد. فرصتي شد با  «مجتبي مهرآبادي» کارشناس فرش و عضو پيوسته انجمن علمي فرش ايران درباره جايگاه و آسيب شناسي فرش دستباف خراسان شمالي به گفت وگو بنشينيم.    ادامه ی نوشته

صنایع دستی کردهای شمال خراسان

۴ مهر ۱۳۸۶ بدون دیدگاه

صنایع دستی کوردهای خراسان از تنوع و گوناگونی کم نظیری برخوردار می باشد. با توجه به غنا و تنوع هنرهای دستی مردم این خطه و صنعتگران چیره دست کورد این منطقه،  شمال خراسان را بعنوان جزیره صنایع دستی یاد می کنند.

ادامه ی نوشته

حضور‭ ‬بانوان‭ ‬صنعتگر‭ ‬استان‭ ‬در‭ ‬دومين‭ ‬جشنواره‭ ‬بين المللي‭ ‬زنان‭ ‬سرزمين‭ ‬من

۲۶ تیر ۱۳۸۶ بدون دیدگاه

حضور‭ ‬بانوان‭ ‬صنعتگر‭ ‬استان‭ ‬در‭ ‬دومين‭ ‬جشنواره‭ ‬بين المللي‭ ‬زنان‭ ‬سرزمين‭ ‬من

خراسان شمالي – مورخ سه‌شنبه 1386/04/26 شماره انتشار 16748

؛لنگري‮-‬‭ ‬بانوان‭ ‬صنعتگر‭ ‬صنايع‭ ‬دستي‭ ‬خراسان‭ ‬شمالي‭ ‬در‭ ‬دومين‭ ‬جشنواره‭ ‬بين المللي،‭ ‬‮«‬زنان‭ ‬سرزمين‭ ‬من‮» ‬شرکت‭ ‬کردند‮.‬

‭ ‬به‭ ‬گزارش‭ ‬روابط‭ ‬عمومي‭ ‬سازمان‭ ‬ميراث‭ ‬فرهنگي،‭ ‬صنايع‭ ‬دستي‭ ‬و‭ ‬گردشگري‭ ‬خراسان‭ ‬شمالي‭ ‬اين‭ ‬نمايشگاه‭ ‬در‭ ‬کانون‭ ‬پرورش‭ ‬فکري‭ ‬کودکان‭ ‬و‭ ‬نوجوانان‭ ‬تهران‭ ‬برگزار‭ ‬شد‭ ‬که‭ ‬بانوان‭ ‬صنعتگر‭ ‬استان‭ ‬نيز‭ ‬با‭ ‬همکاري‭ ‬مشاور‭ ‬استاندار‭ ‬درامور‭ ‬بانوان‭ ‬و‭ ‬معاونت‭ ‬صنايع‭ ‬دستي‭ ‬سازمان‭ ‬ميراث‭ ‬فرهنگي،‭ ‬صنايع‭ ‬دستي‭ ‬و‭ ‬گردشگري‭ ‬در‭ ‬‮٢‬‭ ‬غرفه‭ ‬شرکت‭ ‬داشتند‮.‬‭ ‬

بر‭ ‬اساس‭ ‬اين‭ ‬گزارش‭ ‬آثار‭ ‬ارائه‭ ‬شده‭ ‬توسط‭ ‬بانوان‭ ‬استان‭ ‬شامل‭ ‬انواع‭ ‬بافته هاي‭ ‬داري،‭ ‬گليم‭ ‬و‭ ‬سفره کردي،‭ ‬قاليچه،‭ ‬انواع‭ ‬رودوزي‮ ‬هاي‭ ‬سنتي،‭ ‬روسري‭ ‬و‭ ‬شال،‭ ‬انواع‭ ‬البسه‭ ‬محلي‭ ‬اقوام‭ ‬کرمانج‭ ‬و‭ ‬ترکمن‭ ‬و‭ ‬زيورآلات‭ ‬بود‮.‬

‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬نمايشگاه‭ ‬‮٢٢‬‭ ‬استان‭ ‬و‭ ‬‮٠٢‬‭ ‬کشور‭ ‬خارجي‭ ‬حضور‭ ‬داشتند‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬پايان‭ ‬جشنواره‭ ‬از‭ ‬طرف‭ ‬استانداري‭ ‬تهران‭ ‬لوح‭ ‬تقدير‭ ‬و‭ ‬تنديس‭ ‬جشنواره‭ ‬به‭ ‬صنعتگران‭ ‬اهدا‭ ‬شد‮.‬

ازدهکده شانديزتا دلکده شانديز

۲۲ شهریور ۱۳۸۴ بدون دیدگاه

جام جم آنلاين: مشهد؛ يک روز تعطيل ؛ سبدهايي که از شب قبل آماده شده اند و خانواده اي که قصد دارند روزي به ياد ماندني براي خود بسازند. طرقبه يا شانديز؛ زشک يا جاغرق ؛ فرقي نمي کند همگي خوش آب و هوايند.
اما براي اين که مکاني سايه در نزديکي رودخانه و بدون سروصدا گيرشان بيايد مجبورند صبح خيلي زود حرکت کنند.
غافل از اين که خيلي هاي ديگر زودتر از آنها به اين فکر افتاده اند!اکثر مشهدي ها با معضلي به نام «کمبود مکانهاي تفريحي و گردشگري » روبه رويند و نمي توانند با خاطري آسوده چند ساعتي از روزشان را در مکاني دور از سروصداي شهر بگذرانند.
خوشبختانه اخيرا پروژه هايي با هدف جذب گردشگر و احداث مکانهايي براي استراحت و تفريح خانواده ها در اين شهر زيارتي که در هر موقعي از سال پذيراي زائران امام هشتم است ، در حال انجام است.     ادامه ی نوشته