بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘* موسیقی – Mûzîk’

کنسرت عمومی یلدا عباسی در تهران Li nav Surşirînan

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

کنسرت عمومی یلدا عباسی در تهرانکنسرت عمومی «یلدا عباسی» خواننده خوش صدای کُرد خراسانی و سرپرست گروه موسیقی «نازار» با نام «در میان خوبرویان» (کُردی: Li nav Surşirînan) روز ۵ شهریور ماه امسال در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می گردد.

علاقه مندان می توانند از طریق سایت www.84200.ir اقدام به تهیه بلیط کنند.

Konsera xatûn Yelda Ebasî, stranbêja xorasanî û koma wê ya Mûzîkê ya bi navê Nazdar, wê ۲۷`ê Tebaxa 2017`an li Çandseraya Niyaveranê li Têhranê bê lidarxistin. ادامه ی نوشته

بغض و دل پُر «رمضان بردری»

۱۶ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

رمضان بردری و ...برات قوی اندام

“دوستان از من لذت می بردند و من هم از اونها؛ با هم دوران ها گذروندیم؛ پس چرا مُردیم و از هم دور افتادیم … وقتی دستم به این سیم ها می رسید، دیگه این سیم ها بودند که صحبت می کردند، من چیزی نمی گفتم، … برو پسرم، خیر پیش”

این چند جمله ای است که توانستم از این ویدئو پیاده کنم.
این ویدئو اخیرا از رمضان بردری پیر دوتارزن سرحدی منتشر شده. بخشی خوش پنجه ای که مردم شمال خراسان به ویژه کُردها نوای دوتار وی ادامه ی نوشته

سنت کُردی در تار رحیم خان نغمه سرائی می کند

۶ مرداد ۱۳۹۵ ۳ دیدگاه

نوشته : صمد قلی زاده

انسان جهت بیان مفاهیم درونی خویش راه های بیشماری در مقابل خود دارد. ازمشافهه تا مکاتبه؛ الی نمودارهای معماری وهنری و…
یک گنبد ، یک میل ، یک ساختمان ، تماما از جمله گفتارهای انسانی هستند.برافراشتن یک چادر در بیابان جهت سکونت ، گفتاری تفسیری ، وتاویلی از جهان را در پی دارد.
یک نقاشی، عکاسی ، فیلم ، داستان ، ضرب المثل ادامه ی نوشته

بخشی ها حاملان حکمت واندیشه کُرمانج / موسیقی تجاری شرکت Caltext

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

” بخشی ها حاملان حکمت واندیشه کُرمانج ” و موسیقی تجاری شرکت Caltexصمد قلی زاده

واژه ” بخشی ” کلمه ای مغولی وبه معنای مرد فرزانه وخردمند است.(۱) اینکه واژه بخشی در میان خود کرمانج جایگزین چه کلمه ای شده است، حداقل برای راقم این سطور مشخص نمی باشد.اما به هر حال بخشی ها تداوم گر سنت ” گوسان ” ها بودند.
احمد تفضلی در کتاب ” تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام ” در صفحات ۷۵ – ۷۶ می نویسد : ” – ادبیات در دوران پارت ها ، همانند نقالان ، افسانه ها را سینه به سینه نقل می کردند . گروهی از آنان گوسان نام داشتند.اینها شاعران وموسیقی دانان دوره گردی بودند که داستان ها را خصوصا به شعر نقل می کردند. …” ادامه ی نوشته

سازی که برای بقای موسیقی مقامی کوک می شود

۶ بهمن ۱۳۹۴ ۴ دیدگاه

یلدا عباسی - رویا اسماعیلیاندنیای اقتصاد، احسان میرزاده، ضحی زردکانلو- یلدا عباسی در ۱۱ آذرماه ۱۳۶۶ در شیروان متولد و در قوچان بزرگ شده است. او از سن ۱۱ سالگی شروع به یادگیری دوتار کرده است، از مجید احمدی به‌عنوان اولین استادش نام می‌برد و نزد اساتیدی چون، اباصلت راستگو، رمضان بردری و محمد یگانه سرمشق موسیقی گرفته و مراحل پایانی و تکمیلی و پژوهشی خود را با استاد مجتبی قیطاقی به پایان رسانده است. او از مادرش خانم فاطمه اسماعیلیان که قبل از انقلاب با اسم مستعار گلچهره در رادیو و تلویزیون ایران مشغول به کار هنری بوده به عنوان اولین الگوی هنری خود یاد می کند و می‌گوید اولین تجربه من در کار موسیقی در سن ۴ سالگی ادامه ی نوشته

هنر و هنرمندانی که در هیاهوی عروسی های کُرمانجی فراموش شدند

۲۸ آذر ۱۳۹۴ ۲ دیدگاه

هنر و هنرمندانی که در هیاهوی عروسی های کُرمانجی فراموش شدنددر ۱۵  تا ۲۰ سال اخیر که کم کم ابزار جدید موسیقی مانند ارگ در عروسی ها و شادی های کُرمانجی وارد شد و خواننده های جدید ظهور کردند، بسیاری از هنرمندان قدیمی که به سبک اصیل و سنتی «دَنگبِژ Dengbêj» ها می خواندند و در بین مردم جایگاه داشتند کم کم به حاشیه رانده شدند و گاها به طور کلی فراموش شدند. این نوع سبک معمولا بدون آلات موسیقی یا گاهی با نی همراه است. دَنگبِژ همانند یک راوی سرگذشت های عاشقانه، جنگ ها و رخدادها، مباحث اخلاقی، مباحث اجتماعی و … زندگی کُرمانج ها با زبان شعر و آهنگین روایت می کند.

دنگبژها در واقع تاریخ زنده ی موسیقی و فرهنگ عامه ادامه ی نوشته

استاد علی اکبر بهاری؛ استاد سرنانواز کُرمانج

۲ آذر ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

استاد علی اکبر بهاری؛ استاد سرنانوازی کُرمانجکُرمانجستان – استاد علی اکبر بهاری از ستارگان موسیقی خراسان در زمینه ی سرنانوازی است. وی از ایل بزرگ کُرمانج های توپکانلو بوده و در سال ۱۳۳۷ در حین کوچ به دنیا آمده است. این هنرمند هنرش را از پدرش ممیش خان او هم از پدرش محمد ابراهیم و محمد ابراهیم هم از پدرش ممیش خان که از سرنانوازان مشهور زمان خویش بوده است به ارث برده است. اکنون نیز فرزندان علی اکبر؛ محسن، جواد، حسین، قاسم، حسن و علی هنر پدر را آموخته اند. در اوایل جوانی آنها ییلاق را در زوزان های کوه کلیدر ها به سر می بردند و زمستان را نیز در روستای ظلم آباد، روستای کُرمانج های عاشق در بین سبزوار و نیشابور سپری می کردند. آنها سپس دست ادامه ی نوشته

درگذشت بخشی شمال خراسان در حادثه منا

۹ مهر ۱۳۹۴ ۳ دیدگاه

محمدابراهیم باقری پیشکسوت موسیقی بخشی های شمال خراسان در حادثه منا درگذشت.محمدابراهیم باقری پیشکسوت موسیقی بخشی های شمال خراسان در حادثه منا درگذشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران ، هوشنگ جاوید با اعلام این خبر گفت: محمد ابراهیم باقری حماسه سرا، شاعر ، خواننده و نوازنده کرمانج بود که در منطقه به بخشی «خود بند» معروف بود.

این هنرمند در سن ۷۰ سالگی در پی فاجعه تاسف بار منا درگذشت . همچنین پسر این بخشی خراسان نیز تا کنون جز مفقودین این حادثه است. ادامه ی نوشته

ششمین جشنواره موسیقی مقامی پیران چنگی قوچان در اوایل مهرماه ۱۳۹۴

۳۰ شهریور ۱۳۹۴ ۵ دیدگاه

ششمین جشنواره موسیقی مقامی پیران چنگی در اوایل مهرماه 1394ششمین جشنواره موسیقی مقامی  «پیران چنگی» با اجرای هنرمندان منتخب موسیقی مقامی کشور در روزهای ۸، ۹ و ۱۰ مهرماه ۱۳۹۴ در سالن معلم شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی برگزار می گردد.

جشنواره موسیقی مقامی پیران چنگی قوچان در سالهای اواخر دهه ی هفتاد و اوایل دهه ی هشتاد شمسی چندین دوره در قوچان برگزار شد و مورد استقبال زیادی قرار گرفت، لیکن این مراسم سالانه بنابه دلایل مختلف تا چندین سال برگزار نشد.

Mêhrîgana anku ceşnvareya (fêstîval) mûzîka ادامه ی نوشته

از «لوتک و لوتکوانی» تا لوتی های کُرمانج و لوتی گری Lotî û Lotikvanên xorasanî

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

از «لوتک و لوتکوانی» تا لوتی های کُرمانج و لوتی گری Lotî û Lotikvanên xorasanîکُرمانجستان – واژه ی «لوت Lot» (با تلفط «ت» ویژه ی کُرمانجی همانند «ط» در عربی) در زبان کُردی کُرمانجی به معنای حرکات و جهش پا است، به عنوان مثال حرکات پای بره ای که در حال بازی و جهش و جفتک انداختن است. به همین ترتیب واژه ی «لوتک Lotik» مترادف واژه ی کُردی «پین Pêhn» به معنای لگد و جفتک است (همردیف واژه های zîtik, pên, zîçik) و در معنای زبانی کنایی و محاوره ای به عنوان سخنان طنزآمیز و فکاهی و جفتک انداختن زبانی (قلمبه پراکنی) است. همچنین فعل Lotik Avêtin یعنی جفتک انداختن یا لگدپراکنی در زبان محاوره کاربرد دارد.

واژه ی «لوتی Lotî» یا «لوتکوان Lotikvan» در معنای لغوی ادامه ی نوشته

موفقیت نوجوان کرمانج خراسانی در نهمین جشنواره موسیقی جوان /// گزارش تصویری

۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ۲۶ دیدگاه

موفقیت نوجوان کرمانج خراسانی در نهمین جشنواره موسیقی جوان  ///  گزارش تصویری      مراسم اختتامیه نهمین جشنواره موسیقی جوان روز جمعه ۲۰ شهریور در تالار وحدت تهران برگزار شد. هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش دوتار شمال خراسان  در گروه سنی ب آریا صادقی قهرمانلو از را شایسته تقدیر دانستند. همچنین در بخش دوتار تربت جام هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش دوتار تربت جام در گروه سنی الف از سهیل جامی قادرآبادی از تربت جام به عنوان کم سن ترین و جوانترین شرکت کننده در جشنواره تقدیر کرد. در رده سنی ب نیز تنها مصطفی تیموری از تربت جام شایسته تقدیر شناخته شد.

*** ادامه ی نوشته

ساخت سازهای سنتی؛ هنری فراموش شده // روایتی از غربت یک ساز

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

ساخت سازهای سنتی؛ هنری فراموش شده // روایتی از غربت یک سازساختن سازهای سنتی هم هنر است و هم صنعت. هنوز هم در گوشه و کنار ایران، هستند افرادی که ساز می‌سازند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند؛ گرچه تعداد این افراد، هر روز کمتر می‌شود زیرا نه مردم، توان خرید سازهای حرفه‌ای دست ساز را دارند و نه متولیان فرهنگی از سازندگان، پشتیبانی می‌کنند؛ از این ‌روست که سازندگان این‌گونه سازها، مهجور مانده اند و برخی از فعالان این عرصه این هنر را بوسیده و به کناری گذاشته اند و برخی نیز در نظر دارند تا کارگاه‌های ساخت ساز خود را تعطیل کنند.

صدایی که دلخواه نیست – «علیرضا اسلامی» از فرزندان ادامه ی نوشته

سایتی مفید برای مشاهده ی متن آهنگ های کُرمانجی

۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

سایتی مفید برای مشاهده ی متن آهنگ های کُرمانجیافرادی که مایلند متن ترانه های کُرمانجی از خوانندگان مختلف کلاسیک و مدرن همچنین متن ترانه ها و سروده های فولکلوریک مناطق مختلف کُرمانج نشین را ببینند می توانند سری به سایت موزیک کُردی Mûzîka Kurdî بزنند و به ترتیب نام خوانندگان و یا گروه های هنری، متن هر یک از ترانه های آنان را به زبان کُردی کُرمانجی مشاهده نمایند.

آدرس سایت: http://www.ronibaran.de

Muzika Kurdi | Musika Kurdi | Kurdische Musik | Kurdish Music | Stran

نقدی بر آهنگ «دلا من! Dila min» از محسن محمدی

۸ مرداد ۱۳۹۴ ۲۱ دیدگاه

نقدی بر آهنگ «دلا من! Dila min» از محسن محمدیکُرمانجستان – اخیرا آهنگی کُرمانجی به نام «دلا من! Dila min» با صدای «محسن محمدی» از بجنورد منتشر شده است. آنگونه که روی کاور این آهنگ نوشته شده است، ترانه سرای آهنگ جناب «حسن روشان» و آهنگ ساز و تنظیم کننده ی همیشگی اینگونه آهنگ ها هم جناب «سعید شیخ روشندل» می باشند.

جدای از ریتم تکراری این آهنگ ها که کم کم خود به نوعی سبک جدید آهنگ سازی کُرمانجی تبدیل شده است، برخی از اشتباهات دستوری و زبانی در شعر این آهنگ وجود دارد. ادامه ی نوشته

شهرام ناظری و یادی از منصور نریمان در میان مردم کرمانج بجنورد

۴ مرداد ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

 شهرام ناظری و یادی از منصور نریمان در میان مردم کرمانج بجنوردزمین چمنِ مجموعه فرهنگی ورزشی کارگران میزبان کنسرت شوالیه آواز ایران بود. زمینی که با چیده شدنِ ۳ هزار صندلی در آن، کنسرتی پر مخاطب را برای موسیقی شهرستان‌ها رقم زد.
کنسرت شهرام ناظری ۲ مرداد ۱۳۹۴ در شهر بجنورد برگزار شد. زمین چمنِ مجموعه فرهنگی ورزشی کارگران میزبان کنسرت شوالیه آواز ایران بود. زمینی که با چیده شدنِ ۳ هزار صندلی در آن، کنسرتی پر مخاطب را برای موسیقی شهرستان‌ها رقم زد.

«شهروند گرامی شما شایستگی بهترین‌ها را دارید ادامه ی نوشته

? Dengbêj kê ne

۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

کریم سروش - مهاباد - Kerîm Surûş - MehabadEbdulKerîm Surûş

Dengbêj, ew kes in ku reng û jiyanê didin dengan û bi peyvan stiranan çêdikin. Dengbêj, neynika gel in, leheng in, evîndar in, dilgeş in, bengiyê dilketiya xwe ne û babetê her pesindariyê ne.

Dengbêj, wêjevan in ku bi pênûsa xwe, hevokan dixemlînin û tam û lezetê didin mirovan. Çawa ku wênesazek bi firçeya xwe wêne dineqişîne, avahîsazek bi hunera xwe ادامه ی نوشته

دوم مردادماه؛ برگزاری کنسرت شهرام ناظری در بجنورد

۲۳ تیر ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

 دوم مردادماه؛ برگزاری کنسرت شهرام ناظری در بجنوردمسئول برگزاری کنسرت موسیقی شهرام ناظری گفت: کنسرت ناظری دوم مردادماه در بجنورد فقط در یک سانس برگزار می‌شود و قرار است تا قطعاتی همچون «من چه دانم»، «شیدا شدم»، «راست بگو نهان مکن»، «قفل زندان»، «زمستان» و قطعات شورانگیز موسیقی کردی به همراه «آتش در نیستان» را اجرا کند.

به گفته طاهر خرمی، کنسرت شهرام ناظری به احتمال زیاد در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: به زودی جزئیات نحوه فروش و رزرو جا اطلاع‌رسانی ادامه ی نوشته

دانلود صدا و آثار هنرمندان کُرد (کُرمانج) خراسان

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۲ دیدگاه

دانلود صدا و آثار هنرمندان کُرد (کُرمانج) خراسان در سایت کُرمانج موزیکدانلود صدا و آثار هنرمندان کُرد (کُرمانج) خراسان در سایت کُرمانج موزیک

***

دو سایت برای متن آهنگ های کُردی کُرمانجی (Bêje Bêje û Stranên Kurdî)

۲۳ فروردین ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

دو سایت برای متن آهنگ های کُردی کُرمانجی (Bêje Bêje û Stranên Kurdî)با رفتن به دو سایت بِژه بِژه Bêje Bêje به نشانی (https://bejebeje.com/) و همچنین سایت آهنگ های کُردی  Stranên Kurdî به نشانی (http://www.stranenkurdi.com/) به متن کُرمانجی آهنگ های خواننده های مختلف دسترسی پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

Malpera Stranên Kurdî – http://www.stranenkurdi.com/

Malpera Bêje Bêje – https://bejebeje.com/

دانلود: آهنگ زیبای «یارا من» از عارف جلایری Yara min – Arêf Celayêrî

۱۷ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴ دیدگاه

دانلود: آهنگ زیبای «یارا من» از عارف جلایری Yara min - Arêf  CelayêrîYara min – Arêf  Celayêrî

 Wan şevana çerre şev in

Xew le çavê me nakevin

Yar we tenê ra nekeve

Rinda were îvar e

Dêrî bigir mal sar e

ادامه ی نوشته

آهنگ «لو»ی یلدا عباسی برای «کوبانی و شنگال» Yelda Ebasî, Lo

۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲ دیدگاه

آهنگ «لو»ی یلدا عباسی برای «کوبانی و شنگال» Yelda Ebasî, Loآهنگ «لو»ی یلدا عباسی برای «کوبانی و شنگال» Yelda Ebasî, Lo

موزیک ویدئوی بسیار زیبای بانو یلدا عباسی برای «کوبانی و شنگال»

دانلود فایل تصویری با لینک مستقیم : HD 720

   Yelda Ebasî – Lo

دانلود فایل تصویری با لینک مستقیم : ۴۸

   Yelda Ebasî – Lo ادامه ی نوشته

مجموعه ای از آهنگ های استرانبِژهای کُرمانج شمال خراسان

۶ بهمن ۱۳۹۳ ۴ دیدگاه

مجموعه ای از آهنگ های استرانبِژهای کُرمانج شمال خراسانمجموعه ای از آهنگ های استرانبِژهای کُرمانج شمال خراسان برگرفته زا سایت “رسیانه دَنگِ کُرمانج”

ده ها آهنگ. تنها با کلیک کردن رو لینک دانلود در پاینی هر قسمت آهنگ و موسیقی مورد نظر خود را دانلود کنید

به امید اینکه هر روز شاهد کار های بهتر و سبک ها جدید از سوی این هنرمندان محترم در زمینه ی موسیقی کُرمانجی باشیم.

برای مشاهده ی آهنگ ها به ادامه ی مطلب بروید. ادامه ی نوشته

با دلی اندوهگین می نالم Dilkul Dinalim – Dûman Evîndar + دانلود آهنگ

۱ بهمن ۱۳۹۳ ۷ دیدگاه

با دلی اندوهگین می نالم Dilkul Dinalim - Dûman Evîndar + دانلود آهنگDilkul Dinalim – Dûman Evîndar

Kurmancî pirr rind û pirr dewlemend e

Kurmancî  zimanê evîndaran û mezinan e

Kurmancî zimanê serdar, şervan û sînorparêzên bakûrê Xorasana Îranê ye

Hêvîdarim bi guhdayîna vê stranê, herdem di ادامه ی نوشته

آهنگ زیبا مگری مگری تقدیم به کُردهای کوبانی و شنگال: دومان اَویندار Megirî Megirî + دانلود

۱ بهمن ۱۳۹۳ ۷ دیدگاه

آهنگ زیبا مگری مگری تقدیم به کُردهای کوبانی و شنگال: دومان اَویندار Megirî MegirîMegirî Megirî

Pêşkêş li kurdên Koban û Şêngalê ku bi zilmê ji malên xwe koçber bûne.

 Megirî megirî, heval megirî

Ey Kevoka bêbal megirî

Heta sax bim yarê te me

Ez pişk û para te me ادامه ی نوشته

موسیقی کرمانجی امروز، پیشانی شکسته!

۱۴ دی ۱۳۹۳ ۴ دیدگاه

موسیقی کرمانجی امروز، پیشانی شکسته!می توان گفت در چمبر غفلت از “زبان”، و تلاش در جهت باصطلاح هم نوایی هرچه بیشتر با نهاد شهر، به مثابه هژمونی زیستی، و تبدیل سبک زندگیِ اغلب ما، موسییقی کرمانجی،  بارز ترین وجه وجودی کرمانج های امروز است. عنصری از زندگی ما که هنوز به همان قوت و شادابیِ ولو ظاهری هست. و هنوز برای روح زندگی ما کارکرد دارد.

گرچه “کیبورد”،  این زائده نا متجانس فرهنگی،  نفس “قوشمه” و “سرنا” و “دهل” و “دوتار” و “کمانچه” را گرفته است. گرچه دیگر هنر انفرای “عاشق” های ما در میان نیست، که شنونده و بیینده را از خود بیخود کند و بتواند برای لحظاتی  او را از ملک به ملکوت در اندازد؛ ولی همچنان قوی ترین و شاخص ترین ادامه ی نوشته

استاد حسین سلامتی، مرد دوتار و نغمه ها / دانلود صدای هنرمند

۸ دی ۱۳۹۳ ۴ دیدگاه

استاد حسین سلامتی، مرد دوتار و نغمه هانویسنده: اسماعیل حسین پور

هنوز هم در شورانگیزی «ساز»و «آواز» و عطر آشنای دوتارش می توان دیروز را به تماشا نشست. دیروز که در روستای «هنامه» اسطوره ی دوتار این دیار«رحیم خان بخشی بهادری» گاه در باغ و مزرعه، گاه در جشن و شادی لبخند بر لب داشت و شور شیرین سازش را با زلالیِ رودِ جاری از دل آبادی همراه می کرد؛ درست مثل آهنگ«سالار» و«زهاد» و «محمد حسن» چوپان گله «نی» اش را بر فراز تپه های «هنامه»ی بشکوه می نواخت و «عزیز بخشی» چشم به پنجه های استادش «رحیم خان» داشت تا «لاله و لانجان» را چون استاد، هنرمندانه بنوازد. ادامه ی نوشته

گفت‌وگو با نادر محمد آهنگربیک؛ موسیقیدان نواحی

۲۱ آذر ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

گفت‌وگو با نادر محمد آهنگربیک؛ موسیقیدان نواحیندا سیجانی: ایران مهد تمدن است. تمدنی که ریشه در تاریخ  دارد و شاخه‌های آن تقریباً در تمامی دنیا گسترده شده است. در چهار گوشه ایران زمین روستاها تا شهرها، هرکدام معرف گویش و زبان خاصی هستند. یکی از این زبان‌ها گویش کرمانجی یا کرمانجی شمالی است که یکی از گویش‌های اصلی کردی به شمار می‌رود. این زبان بیشتر در شمال خراسان و شهرستان‌های قوچان، درگز، شیروان، بجنورد و در آذربایجان، ماکو مورداستفاده است. همچنین در سرتاسر کردستان ترکیه و کردستان سوریه و بخشی از کردستان عراق  به این زبان صحبت می‌کنند. البته به گفته برخی بیشتر گویش است تا زبان. کرمانجی در شهرستان‌های درگز، چناران و فاروج با در اختیار داشتن درصدی بالا، زبان دوم است. همچنین بسیاری از کردهای ادامه ی نوشته

موسیقی و شعر کُرمانجی / دانلود آرشیو متن ترانه ها

۲۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱ دیدگاه

موسیقی و شعر کُرمانجیآن چه در دنیای امروز در زندگی بشر بسیار مهم است داشتن دانش و ابزار آموزش آن است، داشتن الفبای درست علمی در هر زبانی می تواند راهگشای بسیاری از امور وابسته به یادگیری باشد، در زبان کُرمانجی نیز خواندن و نوشتن تنها راهکار حفظ، گسترش و علمی نمودن آن است. اما با کمال تأسف هنوز هم افراد زیادی در خراسان به مهارت های علمی زبان کُرمانجی آگاهی ندارند، گاهی نیز با الفباهای جدیدی رو به رو می شویم این در حالی است که از پایه گذاری الفبای علمی کُرمانجی نزدیک به یک قرن می گذرد.

      شاید هر شخص دانش آموخته ای با خواندن این مطلب ادامه ی نوشته

کُنسرت یلدا عباسی در درسیم Hunermenda kurd a Xorasana Yelda li Dêrsimê stra

۱۱ مرداد ۱۳۹۳ ۴ دیدگاه

کُنسرت یلدا عباسی در درسیم Hunermenda kurd a Xorasana Yelda li Dêrsimê straیلدا عباسی شب گذشته در چارچوب چهارمین جشنواره هنر و فرهنگ درسیم به دو زبان فارسی و کُردی در این شهر کنسرت برگزار کرد که با استقبال هزاران نفر از مردم این شهر  روبرو شد.

برای دیدن فیلمی کوتاه از این اجرا اینجا کلیک کنید.

درسیم Dêrsim شهری کُرد/کُرمانج نشین در کشور ترکیه است. مردم این شهر را علوی ها تشکیل می دهند. بخش زیادی از مردم این شهر خود را خراسانی می دانند و می گویند که از خراسان آمده اند. طوایفی چون ایزول ها Îzolan (ایزانلوها) و شادی ها Şadiyan (شادلوها) و سایر طوایف همنام با کُردهای خراسان ادامه ی نوشته

گفتگو با اصغر باکردار خواننده محبوب کُرد/کُرمانج Esqer Bakirdar

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ ۳۳ دیدگاه

گفتگو با اصغر باکردار خواننده محبوب کُرد/کُرمانج Esqer Bakirdarنامش اصغر است و شهرت و آوازه اش اکبر . ازابداع گران  و ساختار شکنان  آواز در موسیقی کُرمانجی است. باکردار متولد ۱۳۶۸ روستای تیتکان (تیتکانلوی) فاروج است . او از خانواده ای عشایری وابسته به قاچکان (قاچکانلوها) است که معتقد است علاقه به هنر در ریشه مادری اش پر رنگ تر است و خود از سن ۱۰ سالگی برای اولین بار در کنار قوشمه برادرش دمی آهنگی را به تقلید از صدای مرحوم مجید عطائی همخوانی نمود که با استقبال خانواده و اطرافیان روبرو گردید . باکردار از علاقه خویش به زبان مادری پرده بر می دارد و اظهار می دارد :” نغمه های کرمانجی اعجاب انگیزند و هرچه بیشتر به ترانه های کرمانجی گوش داده ام بیان رنج و درد ،عشق و عرفان ،وصل  و هجران ،دلداگی های پاک و ایلیاتی و…همه  و همه بهمراه سرمستی جوانان در جولان ادامه ی نوشته

بسترهاي آموزش موسيقي فراهم نيست

۱۳ اسفند ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

بسترهاي آموزش موسيقي فراهم نيستعلي پرهيزگار کهنه اوغاز

«علي پرهيزگار کهنه اوغاز» از دوتارنوازان شهرستان فاروج و متولد 1366 است. وي موسيقي اصيل را سند و شناسنامه هر منطقه مي داند و مي گويد: موسيقي هرمنطقه در واقع فرهنگ مردمان آن منطقه را معرفي مي کند. وي ماجراي علاقه مندي اش به ساز دوتار را اين گونه بيان مي کند: با شنيدن نواي ساز از خانه همسايه، آن قدر آن نوا برايم دلنشين بود که سبب شد براي شناختش تلاش کنم و اين تلاش، زمينه ساز آشنايي با استادان دوتارنواز استان هاي خراسان شمالي و رضوي شد.«پرهيزگار» که کارشناس باستان شناسي از دانشگاه مهاباد است، اضافه ادامه ی نوشته

کنسرت پاپ کُردی (کُرمانجی) محسن میرزاده در بجنورد

۸ اسفند ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

Mirzadeکنسرت پاپ کُردی (کُرمانجی) محسن میرزاده در بجنورد

تاریخ برگزاری : 8 و 9 اسفند

مکان : بجنورد (بژنورت) – سالن گلشن

ساعت اجرای برنامه : ۶و۹شب

پوستر کنسرت را در ادامه مطلب ببینید

       ادامه ی نوشته

دوتار؛ يادگار ماندگار

۱۶ دی ۱۳۹۲ بدون دیدگاه
دوتار؛ يادگار ماندگاردوتار؛ يادگار ماندگار – نويسنده: محسن داوري

«سازي که مي خواهد يادگاري بماند، بايد از چوب مرغوب هم ساخته شود؛ از بهترين چوب ها؛ چوبي که نه مرده باشد و نه کرم خورده» … اين، باور قلبي دوتارساز قديمي بجنوردي است که وقتي براي نخستين بار عزم ساختن دوتار کرد، براي تهيه چوبش به روستاي «بازخانه» رفت و تنها پس از آن که با زحمت و مرارت بسيار و «تا زانو در آب رفتن» آن را به دست آورد، اولين ساز «وحشي» اش را ساخت؛ آن هم فقط به مدد مشاهدات نافذ و مطالعات وافر و همت عالي اش؛ بي هيچ مشوقي، بي هيچ استادي!

«محمدنقي نيري» 16ساله بود که کمانچه را در دستان «عاشيق» ادامه ی نوشته

گلچین ترانه های زیبای کرمانجی

۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۲ دیدگاه

Heng û Deng 150امروزه با گسترش دانش و فناوری، رابطه مردمان فزونی یافته است. مردم کرمانج نیز که دارای پراکندگی جغرافیای گسترده ای می باشند نیاز به آشنایی به گویش های گوناگون همدیگر دارند تا بتوانند به آسانی روابط سازنده فرهنگی داشته باشند. یکی از مهم ترین راه های این تبادل فرهنگی موسیقی می باشد. چرا که مردم کرمانج در هر جایگاه زندگی خود، موسیقی بسیار خوب و درخور ستایشی دارند.          در این قسمت شماری از ترانه های بسیار زیبای کرمانجی را گلچین نموده و برای استفاده آسان خوانندگان گرامی متن نوشتاری سروده و فایل mp3 آن را با هم ارائه نموده ایم، تا برای آموختن زبان گفتاری و هم روش درست نوشتن آن، راهگشای دوستان جوان و نوآموز زبان و ادامه ی نوشته

انتشار اولین متد آموزشی برای ساز مقامی «دهل»

۱۰ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

تلاش یک هنرمند جوان سنندجی برای ثبت مقام های اصیل کردی انتشار اولین متد آموزشی برای ساز مقامی «دهل» تلاش یک هنرمند جوان سنندجی برای ثبت مقام های اصیل کردی

انتشار اولین متد آموزشی برای ساز مقامی «دهل»
کتاب 100 تمرین دهل تألیف مسلم زارعی نوازنده مطرح سنندجی به زودی منتشر می شود.

مسلم زارعی در مورد چگونگی نوشتن این کتاب به خبرنگار کردپرس گفت: «ایده نوشتن این کتاب از سال 1385 در ذهن من جرقه خورد. از یک سو علاقه مندان به این ساز جهت یادگیری بیشتر به بنده مراجعه می کردند و از طرفی دیگر راویان اصیل این ساز مقامی روز به روز کمتر می شدند.» ادامه ی نوشته

فقط صداست که مي ماند

۲۰ آبان ۱۳۹۲ ۵ دیدگاه
موسیقی مقامی (آوایی، آهنگی) کُردهای خراسان - استاد علی آبچوریچندي پيش در بوفه دانشگاه تهران نشسته بودم به صرف يک چاي دانشجويي، روبروي من جواني با چهره اي سوخته و آفتاب زده، حبه قندي را در چاي مي زد.

ناگفته فهميدم که اين رفيق ما بايد جنوبي باشد، هر دو در اين بوفه غريب بوديم و تنها و اين جمله سرآغاز گفتماني دوساعته شد و فهميدم که دوست ما عرب خوزستاني است و آمده است تا مثل من آزمون تافل بدهد و از من پرسيد: «اهل کجايي؟» گفتم: «کرمانج بجنورد» چشمانش برق خيره کننده اي زدوخنده اي کشدار چهره سوخته اش را زيباتر کرد و گفت: «همشهري استاد علي آبشوري، استاد مسلم قشمه»؟ گفتم: «آبچوري».

تعجب کردم و اين سرآغاز همدلي شد و هم زباني ادامه ی نوشته

دانلود / مجموعه ای بی نظیر و فوق العاده از زیباترین آهنگهای قدیمی کردی کرمانجی خراسان – حتما ببینید !

۸ آبان ۱۳۹۲ ۴۰ دیدگاه

آهنگ های و نواهای قدیمی و خاطره انگیز کردی کرمانجی خراساندر این مطلب مجموعه ای بی نظیر از آهنگ های قدیمی و خاطره انگیز کرمانجی خراسان خدمت شما عزیزان و علاقه مندان به فرهنگ و موسیقی کردی خراسان تقدیم می کنیم. ساعت ها آهنگ و صوت از خواننده ها و بخشی هایی همچون بانوشیروانی ، بانو خوش قدم ، شاه مرادی ، علی بابارستمی ، جوهر ولی زاده ، عباسپور برجی ، علی نوشیروانی ، باقر شجاعی ، برات مقیمی ، پری درونگری ، گل نبات حیاتی ، یدالله باغچقی ، سلطان رضا بخشی ، فرامرز رستمی ، روشن گل افروز ، ایران حمیدی ،  حسین عزیزی محمدعلی حسین پور ، محمدحسین یگانه ، اسماعیل ستار زاده ، رحیم خان بخشی ، بلقیس  و … که به ویژه برای بزرگترها یادآور سالیان دور و روزهای خوب موسیقی کرمانجی است. برای دانلود این آهنگ ها که در جدول ادامه ی نوشته

موسیقی امروز خراسان ، حالش خوب نیست!!/ پای صحبت استاد مجتبی قیطاقی

۴ آبان ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

مجتبی قیطاقیگفتگو از: حسین فیروزه

استاد مجتبی قیطاقی از هنرمندان و پژوهشگران برجسته موسیقی خراسان ،خطه هنر پرور قوچان، است.سالهاست او را می شناسیم که بقول پیران هنر خاک صحنه هنر می خورد! و هیچگاه خود را بی نیاز از پژوهش و آموختن ندانسته است.علاوه بر مسئولیت سابق ایشان بعنوان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان ، بدلیل زندگی و پرورش در خانواده ای اهل فرهنگ و هنر و شعر از همان اوان نوجوانی به زمزمه و خواندن ترانه ها و اشعار رایج از بزرگان شعر و موسیقی کرمانجی از جعفرقلی زنگلی گرفته تا استاد یگانه عادتی وافر داشت.و هم این شیفتگی اش به موسیقی بود که او را ادامه ی نوشته

لهجه سازها / موسیقی کرمانجی چونان موج آشفته، سرکش و پاشان !

۲۹ شهریور ۱۳۹۲ ۷ دیدگاه

لهجه سازها / موسیقی کرمانجی چونان موج آشفته، سرکش و پاشان !لهجه سازها

استاد شجریان جایی گفته است: “سازها هم لهجه خاص خود را دارند، لحن خاص خود را دارند. درست مثل زبان…”(1)

یک وقتی برای سرگرمی، شاید هم برای پاسخ به یک حس غریزی، وبرای دریافت عمق و ماهیت موسیقی “کرمانجی”،  آن را برای مقایسه با سایر موسیقی های معمول، روی “موج نما” می انداختم.

نتیجه به طرز عجیبی شگفت انگیز بود. هرچه بقیه موسیقی ها آرام ادامه ی نوشته